Britská vláda oznámila, že v anglických školách se budou ve třídách nosit roušky, aby se omezilo šíření koronaviru. Informuje o tom BBC.
Dočasné znovuzavedení ochrany dýchacích cest má za cíl vyřešit obavy, aby školy zůstaly v nadcházejícím pololetí otevřené pro prezenční výuku. Vláda zareagovala na požadavky šesti školských odborových organizací na přijetí naléhavých opatření k omezení šíření viru.
Odboráři varovali, že bez dalších opatření jsou v ohrožení závěrečné zkoušky na středních školách.
Vyzvali také k zakoupení jednotek na čištění vzduchu, k finanční podpoře při absenci a k důkladnějšímu testování ve školách. V pondělí se po vánočních prázdninách v Británii otevírají školy a všichni žáci a studenti se budou testovat.
Anglie byla dosud jedinou ze čtyř zemí Spojeného království, kde se žákům ve třídách roušky nedoporučovaly. Podle nových pokynů je učitelé povinně nosit nebudou. V ČR se roušky nosí jen ve společných školních prostorách, jako jsou chodby a toalety. O jejich znovuzavedení do hodin se diskutovalo, vysokoškoláci musí nosit respirátory i v učebnách.
Pouze do 26. ledna
Některé jednotlivé školy a místní úřady v Anglii již roušky ve třídách vyžadovaly. V období od 8. března do 17. května loňského roku se v anglických školách doporučovaly.
Opatření je pouze dočasné: Ministr školství Nadhim Zahawi uvedl, že ochrana dýchacích cest bude povinná do 26. ledna. Tehdy končí platnost současných proticovidových opatření. V úterý 4. ledna je ale vláda ještě hodlá přezkoumat.
Uvedl, že vzdělávání je pro něj a pro premiéra prioritou číslo jedna. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom minimalizovali riziko dalšího zavření škol,“ řekl.
Vláda rovněž uvedla, že dá k dispozici 7 000 jednotek na čištění vzduchu předškolním zařízením, školám a vysokým školám.
Podle posledních vládních údajů je v Anglii více než 24 400 škol. Ministerstvo školství uvedlo, že jednotky budou zapotřebí pouze v některých částech škol, kde větrání není účinné.
Šéf Úřadu vlády Stephen Barclay uvedl, že školy budou mít z hlediska testování přednost. Uznal, že roušky „asi nebude chtít mnoho dětí nosit“, zdůraznil ale, že jde především o dostupnost prezenční výuky.
Konzervativci žádají důkazy
Stínový ministr zdravotnictví labouristů Wes Streeting řekl, že ačkoli si nemyslí, že by někdo byl nadšený z nošení roušek ve školách, je to lepší, než aby děti přišly o výuku.
Streeting uvedl, že jsou problémy s dostupností testů pro školy, a vyzval vládu, aby se „chopila“ testování.
Konzervativní poslanec Robert Halfon, předseda výboru pro vzdělávání v Dolní sněmovně uvedl, že má ohledně politiky roušek obavy. Pro BBC řekl, že „neexistují žádné důkazy o účinnosti nošení roušek“. Podle něj by měla vláda takové důkazy předložit a posoudit dopad nošení roušek na duševní zdraví, pohodu, úzkost a vzdělávání dětí.