Kambodžský autoritářský premiér Hun Sen dnes přicestoval do Barmy a stal se tak prvním zahraničním vůdcem, který zemi navštívil od loňského únorového převratu, jímž se moci v Barmě chopila vojenská junta. Podle kritiků Hun Senova návštěva přispěje k legitimizaci barmské vojenské vlády.
Kambodža v současné době stojí v čele Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Hun Sen před návštěvou uvedl, že se plánuje setkat s barmským vůdcem Min Aun Hlainem, aby podpořil pětibodový mírový plán pro Barmu, který ASEAN schválilo loni.
Barmská armáda vedená Min Aun Hlainem 1. února minulého roku svrhla demokraticky zvolenou vládu nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, což vyvolalo několikaměsíční protesty, jež barmské bezpečnostní síly krvavě potlačily.
Při dnešním příletu do barmské metropole Neipyijta Hun Sena přivítal barmský ministr zahraničí Wunna Maun Lwin a další tamní činitelé. Přílet vysílala barmská státní média. Tiskové agentury připomněly, že Hun Sen vládne Kambodži již 36 let a západní země a organizace na ochranu lidských práv ho dlouhodobě kritizují za represe vůči opozici, občanské společnosti a médiím.
V Barmě dnes Hun Senova návštěva vyvolala demonstrace odpůrců vojenského režimu. Ve městě Depayin, asi 300 kilometrů severně od metropole Neipyijta, demonstranti spálili plakát s kambodžským premiérem a skandovali: „Nechceme diktátora Hun Sena!“ Protestní akce se konaly i v druhém největším barmském městě Mandalaj a v Tenaserimské oblasti.
„Toto gesto ve prospěch armády nás rozhořčilo. (Hun Senova) návštěva barmskému lidu nijak nepomůže,“ uvedlo hnutí odporu CRPH, které tvoří bývalí poslanci Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii (NLD), jež v listopadu 2020 jasně vyhrála volby.