Ve věku 94 let zemřel americko-bahamský herec Sidney Poitier, který prolomil rasové bariéry, když v roce 1964 jako první černoch získal Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. O úmrtí legendy v pátek podle Reuters a dalších serverů informoval bahamský premiér Philip Davis. V době, kdy se začalo prosazovat hnutí za občanská práva Afroameričanů, Poitier inspiroval celou generaci.
„S velkým smutkem oznamuji, že jsem se dnes ráno dozvěděl o smrti sira Sidneyho Poitiera,“ řekl bahamský ministerský předseda. „Ale i když truchlíme, oslavujeme život skvělého Bahamce: kulturní ikony, herce a filmového režiséra, podnikatele, aktivisty za občanská a lidská práva a v poslední době také diplomata,“ prohlásil v projevu odvysílaném na Facebooku.
Poitier se třemi filmy z roku 1967 vytvořil význačný filmový odkaz v době, kdy ve velké části Spojených států převládala segregace, připomněla agentura Reuters.
Film Hádej, kdo přijde na večeři, ve kterém Poitier ztvárnil roli lékaře a snoubence bělošky, kterou si zahrála Katharine Houghton, nabídl pozitivní zobrazení mezirasových párů. V tomto období přitom v řadě států stále platily zákony zakazující mezirasová manželství.
„Před Sidneym museli afroameričtí herci brát vedlejší role ve filmech velkých studií, které bylo v určitých částech země snadné vystřihnout. Ale Sidneyho Poitiera jste z filmu Sidneyho Poitiera vystřihnout nemohli,“ řekl Denzel Washington v roce 2002, kdy Akademie Poitierovi udělila čestného Oscara.
Ve snímku V žáru noci ztvárnil policistu černé pleti konfrontující rasismus během vyšetřování vraždy. Tentýž rok hrál také učitele v drsné londýnské škole ve filmu Panu učiteli s láskou.
Poitier získal v roce 1964 svého historického Oscara za nejlepší mužský herecký výkon za film Polní lilie, kde ztvárnil kutila, který pomáhá německým jeptiškám stavět kapli v poušti. O pět let dříve byl Poitier prvním černochem nominovaným na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli za film Útěk v řetězech.
Poitier změnil pravidla hry
Mezi jeho další klasické filmy té doby patřila dramata A Patch of Blue, ve kterém se jeho postava spřátelila se slepou dívkou, Džungle před tabulí nebo A Raisin in the Sun, přičemž v případě posledního jmenovaného hrál Poitier v první divadelní inscenaci po boku Ruby Dee na Broadwayi v roce 1959.
„Ukázal nám, jak dosáhnout ke hvězdám,“ napsala na Twitteru Whoopi Goldberg, oscarová herečka a televizní moderátorka.
„Důstojnost, normálnost, síla, dokonalost a čirá síla, kterou jste do svých rolí vnesl, nám ukázala, že na nás jako na černoších záleží!!!,“ tweetovala držitelka Oscara Viola Davis.
Poitier se narodil v Miami 20. února 1927 a vyrůstal na farmě na Bahamách. Absolvoval pouze jeden rok formální školní výuky. Bojoval proti chudobě, negramotnosti a předsudkům, aby se stal jedním z prvních černošských herců, které mainstreamové publikum v hlavních rolích akceptovalo.
Poitier, který natočil desítky filmů, si své role vybíral pečlivě. Pohřbil tak starou hollywoodskou myšlenku, že černoši a černošky mohou ve filmech figurovat pouze jako hoši na čištění bot, průvodčí nebo pokojské.
„Miluji tě, vážím si tě, napodobuji tě,“ řekl jednou Poitierovi na veřejném ceremoniálu Denzel Washington, další držitel Oscara.
Jako režisér pracoval Poitier s Harrym Belafontem a Billem Cosbym na komedii Ve městě v sobotu večer z roku 1974. V roce 1980 režíroval další komedii Blázni ve vězení s Richardem Pryorem a Genem Wilderem.
Britská královna Alžběta II. v roce 1974 Poitiera povýšila do šlechtického stavu. Herec mimo jiné sloužil jako bahamský velvyslanec v Japonsku a při UNESCO. V letech 1994 až 2003 také seděl v představenstvu společnosti Walt Disney.