Začátkem prosince minulého roku pořídila čínská sonda Jü-tchu-2 na odvrácené straně Měsíce ve vzdálenosti zhruba 80 metrů objekt připomínající kostku. Snímek se krátce na to stal populárním na sociálních sítích. Hvězdná brána či dům mimozemšťanů to ovšem není. Web Business Insider informoval o tom, že vysvětlení je mnohem prostší.
Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) tajemnou krychli nazvala jako „tajemný dům”, čehož se chytila média a uživatelé na sociálních sítích, podle nichž mohlo jít o dům mimozemšťanů, hvězdnou bránu či testovací místo proti nemoci Covid-19. „Je to odpad, jehož zde zanechaly Spojené státy,” vtipkoval jeden z čínských uživatelů internetu ve svém příspěvku.
Vozítku Jü-tchu-2 mělo trvat přiblížení k záhadnému objektu dva až tři měsíce. Rover je však blízko k tomu, aby mohl objekt rozlišit, po několika týdnech příprav a jízdy po lunárním povrchu. Informace na svém blogu zveřejnila vládní společnost Our Space a napsal o tom server Business Insider.
Měsíční králík
Tajemným objektem je nakonec obyčejný kámen, který nemá ani původně pozorovaný tvar kostky. Podle jednoho z dispečerů vozítka připomíná spíše králíka. Tvar krychle údajně vznikl souhrou stínu, světla a perspektivy. Kámen byl pojmenován po sondě, která jej objevila – v překladu Nefritový králík.
Vozítko Jü-tchu poháněné sluneční energií zkoumá od roku 2019 měsíční oblast ve Von Kármánově kráteru v pánvi South Pole-Aitken. Je první operující sondou na odvrácené straně Měsíce.
Rover má za sebou více zajímavých objevů. Například roztavené horniny, které k sobě byly stmeleny prudkým žárem nebo zvláštní úlomky vyčnívající z lunárního povrchu, pozůstatky po nárazu meteoritu.