Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water.
Při únorových pracích u nádrže Rutland Water si Joe Davis, který pracuje pro charitativní společnost Leicestershire and Rutland Wildlife Trust, v bahně povšimnul něčeho zvláštního. „Zavolal jsem na okresní úřad a řekl jsem, že si myslím, že jsem našel dinosaura,” řekl pro BBC News Davis.
Fosilie však podle The Guardian nepatřila dinosaurovi, ale zhruba desetimetrovému ichtyosaurovi datovanému do doby asi před 180 miliony let. „Podíval jsem se dolů na to, co vypadalo jako kameny v bahně a povídám, že to vypadá organicky, trochu jinak,” pokračuje Davis. Následně byl k nečekanému nálezu přizván tým paleontologů z celé Británie.
Bezprecedentní objev
Ve Spojeném království bylo nalezeno mnoho fosilií ichtyosaurů, žádná z nich však nedosahovala takových rozměrů a nebyla tak zachovalá. „Je to opravdu bezprecedentní objev a jeden z největších nálezů v britské paleontologické historii,” tvrdí Dean Lomax, paleontolog z Manchesterské univerzity, který se těmito vyhynulými mořskými plazy zabývá.
V Rutland Water byla objevena dvojice fosilních pozůstatků dvou ichtyosaurů při budování nádrže v roce 1970. Zkameněliny však byly mnohem menší a navíc neúplné.
Podle Marka Evanse z organizace British Antarctic Survey, který více než 20 let studuje zkamenělé jurské plazy objevené v Rutlandu a hrabství Leicestershire, je fosilie unikátní tím, že je zachovalá až ke špičce ocasu. „Je to významný objev na národní a mezinárodní úrovni. Obrovský význam však má také pro obyvatele Rutlandu a okolí,” řekl.
Obří mořští draci
Ichtyosauři byli mořští plazi žijící asi před 250 až 90 miliony let. Na délku dorůstali od jednoho metru až do 25 metrů. Tvarem těla připomínali moderní delfíny, přičemž byli podle vědců ve své době na vrcholu potravního řetězce podobně jako dnes kosatky.
První ichtyosaury, kterým se kvůli jejim velkým očím a zubům říkalo mořští draci, objevila počátkem 19. století paleontoložka Mary Anningová. Od té doby vědci nacházejí fosilie po celém světě a studují evoluci těchto tvorů.
Nedávný nález lebky, ploutve a části páteře ichtyosaura o délce 17 metrů v Nevadě například naznačuje, že tito mořští predátoři dosahovali gigantismu již v počátcích své evoluce. Podle informací na webu Sci-News patří pozůstatky nejranějšímu objevenému ichtyosaurovi, jaký takových rozměrů dosáhl.