Izrael bude nadále seniorům a rizikovým skupinám nabízet čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19, přestože první zjištění izraelských vědců ukazují, že čtvrtá dávka nechrání před nákazou koronavirovou variantou omikron. Zároveň se očekává, že za týden v Izraeli začne omikron ustupovat.
Izrael začal v prosinci čtvrtou dávku covidové vakcíny, označovanou někdy jako druhou posilující, nabízet rizikovým skupinám a seniorům. V pondělí jedna z izraelských nemocnic zveřejnila první výsledky studie o účincích čtvrté dávky. Podle těchto zjištění čtvrtá dávka zvyšuje hladinu protilátek ještě více než třetí dávka, ale „pravděpodobně“ nechrání před nákazou omikronem.
Koordinátor boje s koronavirem v Izraeli Nachman Aš uvedl, že pro něj zjištění studie nejsou „do určité míry“ překvapivá, jelikož se nákaza omikronem prokázala i u některých osob očkovaných čtvrtou dávkou. V rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem však řekl, že čtvrtá dávka poskytuje ochranu před vážným průběhem nemoci „zejména ve starší a rizikové populaci,“ a vyzval proto tyto skupiny, aby se nechaly naočkovat.
Izrael, podobně jako mnoho jiných zemí světa, zaznamenal kvůli vysoce nakažlivé variantě omikron skokový nárůst počtu nově infikovaných. Variantě omikron však nepřičítá žádná úmrtí, podle Aše se také nezvýšil počet covidových pacientů, jejichž stav vyžaduje připojení k přístroji pro mimotělní oběh. „Za další týden začneme pozorovat pokles čísel, ale stále nás čekají dva nebo tři těžké týdny,“ řekl Aš.
Izrael ve snaze ulevit ekonomice v pondělí zkrátil dobu izolace pro bezpříznakové případy covidu-19 na pět dní. Zároveň se země pokouší omezit fronty u testovacích center tím, že nechala většinu očkovaných, aby se testovali doma antigenními testy a případnou nákazu nahlásili sami. PCR testování je přednostně vyhrazeno seniorům a rizikovým skupinám.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje údaje o vývoji epidemie covidu-19 , od neděle ale podle Aše k aktualizacím nedocházelo vzhledem k přetížení počítačových systémů.