Použití kakaového prášku jako přísady do předtréninkového nápoje může pomoci zvýšit výkon při cvičení. A to díky bioaktivní sloučenině, která zlepšuje průtok krve.
Informuje o tom studie v European Journal of Applied Physiology.
Sloučenina zvaná kakaové flavanoly již v předchozích výzkumech prokázala, že díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem zvyšuje průtok krve do svalů a přispívá k lepšímu příjmu kyslíku.
Podle spoluautora studie Simona Marwooda, PhD, docenta sportovních věd na Liverpool Hope University ve Spojeném království, mohou tyto účinky potenciálně zvýšit toleranci cvičení a zkrátit dobu zotavení. To znamená, že se tak rychle neunavíte a rychleji se vrátíte zpět ke svému tréninku.
„Předchozí studie naznačují, že když je rychlost spotřeby kyslíku pomalejší, můžete se dříve cítit unavení. To také ovlivní vaši motivaci,“ říká Dr. Marwood. „Náš výzkum je povzbudivý, protože ukazuje, že jednoduchá změna, jako je zařazení kakaových flavanolů do vaší stravy, by mohla mít pozitivní efekt.“
O studii
Ve studii dostalo 17 účastníků středního věku po dobu 7 dnů buď 400 mg kakaových flavanolů, nebo placebo. Na konci tohoto týdne dokončili sérii středně a vysoce intenzivních zátěžových testů. Vědci pak zhodnotili, jak dobře jejich tělo využívalo kyslík během cvičení.
„Suplementace kakaových flavanolů by mohla být pro tuto věkovou skupinu skutečně povzbudivá a obecně vést k větší fyzické aktivitě.“
– SIMON MARWOOD, PhD
Ve skupině, jež dostávala flavanoly, vykazovali účastníci výrazně lepší a efektivnější využití kyslíku během středně intenzivního cvičení. Také uvedli, že si cvičení užívali více než ti, kteří místo flavanolů užívali placebo, říká Dr. Marwood.
Přestože je zapotřebí více výzkumů s větším počtem účastníků, pokud jde o potenciální vliv na cvičení, výsledky jsou slibné.
Tato zjištění by mohla být zvláště důležitá pro lidi středního a staršího věku. Sedavý způsob života má totiž tendenci zpomalovat spotřebu kyslíku při následném cvičení, dodává Dr. Marwood. Tato skutečnost způsobuje, že lidé ztratí motivaci a cvičení vzdají úplně.
Síla kakaa
Flavanoly jsou druhem rostlinné živiny, který se nachází i v jiných potravinách a nápojích. Pro příklad uveďme zelený čaj, červené víno, třešně, ostružiny a jablka. Obzvlášť vysoký obsah mají právě kakaové boby, které se suší a praží, aby vznikl kakaový prášek.
Kakaové boby mají vysoký obsah flavanolů. Foto: Pixabay
Jiná studie v Nature naznačuje, že strava bohatá na flavanoly by mohla chránit před kognitivním stárnutím díky svému příznivému účinku na cévní systém těla.
Flavanoly jsou také spojovány s:
- nižším krevním tlakem
- zlepšeným průtokem krve do mozku
- nižším rizikem krevních sraženin
- menším poškozením buněk stárnutím
A co čokoláda?
Dobrou zprávou je, že když se z kakaového prášku vyrábí čokoláda, flavanoly zůstávají. Zvláště to platí o tmavé čokoládě. Vyskytují se v ní ovšem v menším množství než v neslazeném kakaovém prášku.
Doplňky bývají lepší volbou, protože můžete získat vyšší dávky kakaových flavanolů bez tuku a cukru, které přicházejí s čokoládou. A to dokonce i s hořkou.
Také to znamená, že je užitečné zkontrolovat štítky na každém kakaovém prášku, který plánujete přidat do předtréninkového nápoje či jídla. Ujistěte se, že nekonzumujete přidané cukry, které by mohly minimalizovat účinek flavanolů.