Velká Británie ruší takzvaný „plán B“ a od příštího čtvrtka přestanou být v celé zemi povinné covidové pasy a zakrývání dýchacích cest, oznámil premiér Boris Johnson. Informuje o tom BBC.
Premiér podle vládních zdrojů BBC rovněž uvedl, že vláda okamžitě upouští od doporučení, aby lidé pracovali z domova. Anglie se podle něj vrací k plánu A, a to zejména kvůli funkčním třetím dávkám vakcíny. Lidé podle něj opatření plánu B dodržovali. Johnson také včera v Dolní sněmovně řekl, že vlna omikronu už dosáhla v Británii vrcholu.
Premiér poslancům řekl, že povinné covid pasy pro vstup do nočních klubů a na velké akce mají skončit. Pořadatelé se ale mohou sami dobrovolně rozhodnout, zdali budou tyto pasy i nadále vyžadovat. Lidem by se již nedoporučovalo pracovat z domova a svůj návrat do kanceláří by měli projednat se zaměstnavateli. Roušky a respirátory již nebudou povinné. Lidem se však stále doporučuje je nosit uzavřených nebo přeplněných prostorách a při setkání s cizími lidmi. Žáci středních škol je nebudou muset nosit už od čtvrtka. Vládní pokyny týkající se jejich používání ve společných prostorách by měly být „brzy“ zrušeny.
Boris Johnson rovněž uvedl, že vláda zruší zákonný požadavek, aby se lidé, kteří mají pozitivní test na covid, sami izolovali. Chce jej nahradit pouze radami a pokyny.
Platnost současných předpisů týkajících se samoizolace vyprší 24. března. Johnson uvedl, že očekává, že je tehdy neobnoví. Naznačil však, že toto datum by mohlo být posunuto, pokud to údaje dovolí.
Johnson také oznámil, že ministr zdravotnictví Sajid Javid v nejbližších dnech představí plány na zmírnění omezení návštěv v pečovatelských domech v Anglii.
Pandemie ještě neskončila, varoval Johnson
S odkazem na nejnovější studii o infekcích vypracovanou Úřadem pro národní statistiku Johnson uvedl, že míra nákazy v Anglii klesá. Uvedl také, že počet hospitalizací se stabilizoval. I podle vědců už nákaza omikronem dosáhla vrcholu, řekl Johnson.
Uvedl však, že očekává další nárůst případů na základních školách. Poukázal také na značný tlak na zdravotní systém v severovýchodní a severozápadní Anglii.
Do budoucna premiér oznámil, že vláda stanoví svou dlouhodobou strategii boje s koronavirem. Vyzval lidi, aby v posledních týdnech zimy zůstali obezřetní. Zdravotnictví je podle něj stále vystaveno značnému tlaku. „Pandemie ještě neskončila,“ varoval Johnson.
Předseda labouristů sir Keir Starmer prohlásil, že podpoří zrušení opatření plánu B, jen pokud vědci opravdu říkají, že je to bezpečné. Obvinil premiéra, že je „příliš roztěkaný na to, aby měl robustní plán, jak dobře žít s covidem“. Johnson v současné době čelí několika skandálům.
Odboráři jsou znepokojení
Učitelské odbory uvedly, že covid zůstává pro školy výzvou: pořád je mnoho žáků i učitelů v karanténě nebo izolaci.
Geoff Barton, generální tajemník Asociace vedoucích pracovníků škol a školských zařízení, uvítal konec roušek ve třídách. Varoval však, že vláda riskuje, když vyvolává dojem, že krize je zažehnána.
A Královská vysoká škola zdravotních sester uvedla, že zrušení plánu B „nijak nezmírní tlak na nemocnice“.
„Nemůžeme se spoléhat pouze na vakcínu, když je situace stále tak nevyrovnaná,“ uvedla její výkonná ředitelka Pat Cullen.