Belgicko-britská teenagerka se ve čtvrtek stala nejmladší ženou, která sama obletěla svět. Je zároveň první osobou, jíž se to podařilo v ultralehkém letadle. Náročná cesta přes pět kontinentů devatenáctileté rekordmance zabrala pět měsíců. Napsaly o tom agentura Reuters a list The Guardian.
Zara Rutherford přistála zpět na Mezinárodním letišti Kortrijk-Wevelgem v Belgii poté, co uletěla 51 000 kilometrů přes 52 zemí od svého odletu 18. srpna v ultralightu Shark, který patří k nejrychlejším strojům své kategorie.
Když se její letadlo konečně zastavilo, na ranveji propukl jásot. „Je to opravdu šílené, ještě jsem to nezpracovala,“ řekla usmívající se letkyně novinářům zahalená v britské a belgické vlajce.
Po středečním předposledním úseku do německé vesnice Rutherford řekla, že její cesta byla odvážným kouskem, který už nikdy nezopakuje.
Po přeletu Jižní a Severní Ameriky letkyně na měsíc uvázla na Aljašce kvůli, a to kvůli počasí a zpoždění víz. Zimní bouře si vynutila další dlouhou zastávku v Rusku, než se vydala do jižní Asie, na Střední východ a zpět do Evropy.
Rutherford na své cestě musela překonat řadu překážek
Mezi oblíbené destinace pilotka zařadila New York a aktivní sopku na Islandu. Byly však i chvíle, kdy se podle svých slov bála o život. Šlo především o let přes zamrzlé pustiny Sibiře a moment, kdy se za špatného počasí jen těsně vyhnula vstupu do severokorejského vzdušného prostoru.
„Testovali rakety bez varování,“ řekla o svých obavách, když uvažovala o překročení hranice během přeletu z Ruska do Jižní Koreje.
„Pokud na své obrazovce uvidí… letadlo, které je docela nízko a míří k jejich zemi, je velmi pravděpodobné, že někoho pošlou, aby to prověřil,“ sdělila agentuře Reuters ve čtvrtek. „A upřímně, o to jsem opravdu zájem neměla!“ podotkla letkyně.
Aby Rutherford splnila kritéria pro let kolem světa, na planetě si určila dva body proti sobě, Jambi v Indonésii a kolumbijské město Tumaco.
Rutherford převzala rekord po Američance Shaesty Wais narozené v Afghánistánu, která prvenství získala v roce 2017 ve svých 30 letech. Nejmladšímu mužskému rekordmanovi, Američanu Masonovi Andrewsovi, bylo v roce 2018 18 let.
Nebojte se udělat něco bláznivého, říká po svém návratu
„Snem bylo skutečně letět kolem světa. Ale vždy jsem si myslela, že je to nemožné. Je to drahé, nebezpečné, komplikované, logistická noční můra,“ řekla podle Guardianu začátkem tohoto měsíce v televizním rozhovoru.
„Takže jsem o tom nikdy tolik nepřemýšlela. A pak jsem končila školu a pomyslela si: ‚pokud hodlám ve svém životě udělat něco bláznivého, teď je ideální chvíle,‘“ popsala začátek své cesty za splněním cíle.
Rekordmanka získala pilotní licenci v roce 2020 poté, co trénovala s otcem od svých 14 let. Nyní chce od září studovat technický obor na americké nebo britské univerzitě. Jejím největším snem je stát se astronautkou.
Nejmladší pilotka, která kdy sama obletěla svět, doufá, že její cesta ženy přiláká ke studiu a práci v oblastech vědy, techniky a letectví.
„Dívky jsou často povzbuzovány, aby byly krásné, milé a úslužné. Svým letem chci mladým ženám ukázat, že mohou být odvážné, ambiciózní a splnit si své sny,“ uvedla na svém webu.
Po návratu do Belgie měla pro všechny další vzkaz: „Udělejte něco trochu bláznivého! Pokud máte příležitost, jděte do toho, protože život máte jen jeden.“