Barevný svrchní oděv nošený ženami, a pár muži, po celém indickém subkontinentu – to je sárí. Lidé se zde již po tisíciletí halí do hedvábí, bavlny či lnu. Je to symbol národní hrdosti a řemeslné zručnosti.
První zmínka o sárí se objevuje v knize Rgvéda, která se datuje do roku 3 000 před Kristem. Indie je nyní jednou z posledních rukodělných kultur barvení, potiskování a tkaní hedvábí na tento kus látky.
Jedná se o tradiční oděv i pro obyvatele dalších jihoasijských zemí včetně Pákistánu, Bangladéše a Nepálu. Sárí má ale různé regionální varianty. Například v Západním Bengálsku se Baluchari sárí chlubí výzdobou podle vzorů nalezených na zdech spálených hliněných terakotových chrámů v regionu.
„Každé sárí má svůj příběh o společnosti a lidech kolem,“ uvedl pro National Geographic Darshan Dudhoria, výkonný ředitel Indian Silk House Agencies.
Globalizace a konkurenční boj o stále levnější zboží ale v posledních letech způsobuje, že se mnoho špatných kopií tradičních oděvů dováží z Číny. Dlouholeté tkalcovské rodiny se tak ocitly bez práce.
V dnešní době už sárí najdete spíše na starších ženách a babičkách. Mladší obyvatelé a lidé ve městech už dnes volí spíše styl západního oblečení a sárí si oblečou při speciálních příležitostech. Jako je například symbolický obřad dospívání Ritu Kaly Samskara pro mladé hinduistické dívky.
Podle textilní historičky Rta Kapur Chishti, autorky knihy Saris of India: Tradition and Beyond, existuje více než sto způsobů, jak nosit sárí – záleží na oblasti, délce a šířce oděvu a také, co bude člověk ten den dělat.
Na rozdíl od jiných tradičních oděvů v některých kulturách není sárí vyhrazeno lidem jedné národnosti nebo víry. „Nemyslím si, že je neuctivé, když lidé ze Západu nosí sárí. Je to spíš pocta,“ říká Chishti.
Když si chcete sárí koupit, je to obvykle dlouhý process. „V jednom obchodě dostanete látku na sárí, někde jinde si necháte ušít halenku a v dalším obchodě si koupíte spodničku,“ říká Cristin McKnight Sethi, jihoasijská odbornice na textil a profesorka dějin umění na Corcoran School of the Arts and Design na Univerzitě George Washingtona.