Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit. Informuje o tom The Guardian a USA Today.
Můžete změnit svět a pracovat s těmi nejchytřejšími a nejtalentovanějšími odborníky z různých oborů, láká společnost Neuralink nové zaměstnance. V rámci projektu by totiž mělo dojít k propojení lidské mysli s technologickým zařízením.
Neuralink patří mezi společnosti, kterými se ve svém portfoliu může pochlubit miliardář Elon Musk. „Myslím, že s Neuralinkem máme šanci obnovit funkčnost celého těla u člověka s poraněním míchy,“ uvedl její spoluzakladatel Musk dle The Guardian.
Své technologie již společnost, fungující od roku 2016, otestovala na zvířatech. Úspěšně tak došlo k implantaci mikročipů do mozku makaka jménem Pager a prasete jménem Gertruda. Opice je například na videu k vidění, jak hraje telepaticky videohru.
Cílem Neuralinku je vytvořit rozhraní propojující mozek s přístrojem (BMI) a umožnit tak bezdrátově přenášet informace a kontrolovat myš nebo klávesnici bez pohybu končetin, píše na svých stránkách společnost.
Neurony v mozku generují elektrické signály a elektrody umístěné poblíž neuronů mohou tyto signály zaznamenat, vysvětluje fungování fenoménu server USA Today. Nyní společnost vypsala výběrové řízení na vedoucího klinických zkoušek.
„Jako ředitel klinických zkoušek budete úzce spolupracovat s některými z nejinovativnějších lékařů a špičkovými inženýry a také pracovat s prvními účastníky klinických zkoušek společnosti Neuralink,“ uvádí se v inzerátu dle médií. Vybraný kandidát tak povede tým, který bude zodpovědný za klinické výzkumy.
Čeká se na schválení FDA
„Doufáme, že to budeme mít u prvních lidí, což budou lidé s těžkým poraněním míchy, jako jsou tetraplegici, kvadruplegici, příští rok, čekáme na schválení FDA,“ řekl o implantátech Musk na CEO Council summit Wall Street Journal.
Miliardář dodává, že již vědí, že zařízení dobře funguje. Nyní je potřeba pouze provést spoustu testů a potvrdit, že je velmi bezpečné, spolehlivé a lze bezpečně odstranit.
Přestože se jedná o významný krok, nedlouho po založení společnosti, Muskovým odhadům to neodpovídá. Ten před více než dvěma lety uvedl, že zařízení bude implantováno člověku do roku 2020.
Nabíjet se bude bezdrátově a dle Muska člověk bude vypadat a cítit se úplně normálně. O této technologii by měli lidé přemýšlet podobně jako o „nahrazení vadných/chybějících neuronů obvody,“ dodává dle The Guardian.
Projekt samozřejmě přináší ale i obavy a lidé vyjadřují strach z možné temnější povahy technologie, uvádí USA Today.