Francie vyšetřuje, kde se nedaleko jejího pobřeží na hladině Atlantického oceánu vzalo zhruba sto tisíc mrtvých ryb. Vylila je tam rybářská loď. Informuje o tom CNN.
Francouzská odnož Sea Shepherd, neziskové organizace zabývající se ochranou mořského prostředí, ve čtvrtek zveřejnila na své stránce na Twitteru fotografie mrtvých ryb, které připomínaly obří koberec. „Tohle se právě teď děje v Biskajském zálivu u pobřeží La Rochelle,“ stálo na Twitteru. „V této oblasti operují čtyři tovární lodě, včetně Margiris, druhé největší trawlerové (rybářské) lodi na světě,“ napsala organizace. Tzv. „trawlery“ jsou například v Austrálii zakázané.
Snímky, které zveřejnila organizace Sea Shepherd, ukazují ohromující masu mrtvých ryb – což jsou tresky modravé, poddruh tresky obecné – plovoucí na hladině. Nizozemci vlastněný Margiris organizace Greenpeace popisuje jako „mamutí super-trawler“.
Asociace pelagických mrazírenských vlečných lodí (PFA), která zastupuje majitele plavidla, vydala v pátek prohlášení. V něm se k incidentu vyjádřila a uvedla, že „plně chápe emoce, které takové záběry mohou vyvolat“.
Nebylo to schválně, hájí se rybáři
PFA rovněž uvedla: „Rádi bychom objasnili, že dne 3. února 2022 kolem 5.50 hod. bylo z plavidla Margiris vypuštěno do moře určité množství tresky modravé v důsledku prasknutí části jeho sítě, která je určena pro lov tresek. Nestalo se tak záměrně. Taková nehoda je vzácným jevem a v tomto případě ji způsobilo neočekávaně velké množství ulovených ryb. V souladu s právem EU jsme tuto událost zaznamenali do lodního deníku plavidla a nahlásili orgánům státu plavidla, tedy Litvy.“
Ve svém prohlášení pro CNN PFA uvedla: „Treska modravá je cílovým druhem, nikoli vedlejším úlovkem, který má pro naše členy velkou hodnotu. Můžeme vám říci, že není v zájmu našich členů o tuto rybu přijít. Ztracené ryby jsme odečetli z kvóty plavidla. Členové PFA loví pouze pro lidskou spotřebu a je nám líto, že ryby nyní nebudou k tomuto účelu k dispozici.“
Annick Girardin, francouzská ministryně pro rybolov a námořní záležitosti, uvedla, že pohled na mrtvé ryby je „šokující“ a požádala národní úřad pro dohled nad rybolovem, aby zahájil vyšetřování, které by „vneslo světlo do této záležitosti, abychom zjistili příčiny značného úbytku ryb“.
Na Twitteru Girardin rovněž dodala: „Francie podporuje udržitelný rybolov a to se zde neodráží. Pokud by došlo k přestupku, bude odpovědný majitel lodi sankciován.“
Virginijus Sinkevičius, komisař EU pro životní prostředí, oceány a rybolov, se k případu rovněž vyjádřil a označil jej za „nešťastný incident v Biskajském zálivu“.
Na Twitteru uvedl, že Komise EU bude okamžitě reagovat. „Zahajujeme šetření u vnitrostátních orgánů rybolovné oblasti a předpokládaného státu plavidla, aby získala veškeré informace a důkazy o případu,“ tweetoval.
Lamya Essemlali, vedoucí francouzské pobočky organizace Sea Shepherd, agentuře Reuters řekla, že se domnívá, že ryby byly vypuštěny záměrně.