Pokud ruské jednotky a tanky překročí hranice s Ukrajinou, bude to znamenat konec plynovodu Nord Stream 2, prohlásil dnes americký prezident Joe Biden po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Bílém domě. Oba státníci uvedli, že jejich země a Severoatlantická aliance jsou připraveny společně reagovat na případnou ruskou agresi. Scholz ovšem ve věci Nord Streamu 2 nebyl tak konkrétní jako Biden.
„Podnikne-li Rusko invazi, to znamená, že tanky nebo jednotky zase překročí hranici s Ukrajinou, pak už Nord Stream 2 nebude. Skoncujeme s ním,“ řekl americký prezident. Když byl pak tázán, jak přesně se to stane, odpověděl jen: „Slibuji vám, že to zvládneme„.
Debaty o budoucnosti kontroverzního plynovodu spojujícího Rusko s Německem jsou součástí rozhovorů o reakci na případný ruský útok na Ukrajinu. Západní země před ním už několik týdnů varují v souvislosti s rostoucími počty ruských vojáků a techniky u ukrajinských hranic. Moskva, která v roce 2014 anektovala poloostrov Krym a podpořila proruské separatisty na východě Ukrajiny, odmítá, že by měla v úmyslu na sousední zemi zaútočit. Rusko ale zároveň začalo od USA a zemí NATO žádat bezpečností záruky, včetně slibu, že se Severoatlantická aliance nerozšíří o Ukrajinu. Takové záruky ovšem alianční země poskytnout nehodlají.
Biden po jednání se Scholzem prohlásil, že diplomacie a mírová jednání jsou stále nejlepším možným řešením aktuálního napětí na východě Evropy. „Domnívám se, že Putin ví, že invaze na Ukrajinu by byla obrovskou chybou,“ uvedl americký prezident.
Pro občany Spojených států by podle Bidena bylo rozumné, aby v tuto chvíli opustili Ukrajinu. Pentagon dnes přišel s tvrzením, že počty ruských vojáků u jejích hranic dál rostou. Američtí diplomaté podle prezidenta v zemi zůstávají, Biden by však byl nerad, aby se po případné ruské invazi dostali jeho spoluobčané do nebezpečí.
Německý kancléř potvrdil shodu USA a Německa na společném postupu v případě ruské invaze, včetně uvalení sankcí. Německo je také připraveno poskytnout Ukrajině finanční prostředky, které by zajistily její stabilitu, uvedl Scholz.
Podle deníku The New York Times neřekl konkrétně, jaké sankce proti Rusku Němci podporují. Spojené státy na Berlín už delší dobu tlačí, aby součástí reakce na případnou ruskou invazi bylo i odstoupení od projektu Nord Stream 2, německá strana ale zatím otázku nechávala otevřenou. Scholz dnes v této věci pouze prohlásil: „Jsme absolutně jednotní„.
Německý kancléř jednal v Bílém domě ve stejný den, kdy se francouzský prezident Emmanuel Macron v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Scholz má v plánu Moskvu navštívit příští týden, stejně jako Kyjev.
Předmětem dnešního jednání byly podle Scholze vedle ukrajinské krize také reakce na pandemii covidu-19, očkování nebo boj s klimatickými změnami.