Nejrušnější pozemní hraniční přechod ze Spojených států do Kanady zůstal v úterý uzavřen poté, co na místě kanadští řidiči kamionů v pondělí zablokovali jízdní pruhy. Protestují tak proti opatřením vlády zavedeným v souvislosti s šířením koronaviru. O situaci informovaly agentura Reuters a stanice CNN.
Zatímco zpočátku byl provoz mezi Detroitem v Michiganu a Windsorem v Ontariu blokován v obou směrech, pruhy do USA byly od té doby znovu otevřeny, uvedla na Twitteru windsorská policie. Kanadská policie také v úterý oznámila, že demonstranti zablokovali hraniční přechod v Coutts v Albertě, kde byl později provoz částečně obnoven.
Členové takzvaného Konvoje svobody začali 29. ledna blokovat ulice hlavního města Kanady. Demonstranti v Ottawě, kde starosta vyhlásil nouzový stav, požadují zrušení povinného očkování proti covidu-19 pro řidiče kamionů, kteří se vracejí do Kanady ze Spojených států. Neočkovaní po návratu musí nastoupit do 14denní karantény. Aktuálně pak protesty míří proti vládě Justina Trudeaua s důrazem na nesouhlas s povinným očkováním.
Zástupce šéfa ottawské policie Steve Bell v úterý novinářům sdělil, že příslušníci bezpečnostních složek zastavili řadu vozidel, která jsou součástí blokády. Podle jeho slov se asi ve čtvrtině ze 418 vozidel v centru města nacházejí děti a policie se obává o jejich blaho z hlediska chladu, hluku, znečištění ovzduší a zajištění hygieny.
Kanadský ministr vnitřní bezpečnosti Marco Mendicino novinářům oznámil, že je v kontaktu se starostou Windsoru a místními zákonodárci ohledně blokády mostu Ambassador Bridge, který spojuje Detroit s Windsorem. „Budeme pokračovat v práci… abychom mohli udržet dodavatelské řetězce v pohybu přes Ambassador Bridge a také kola naší ekonomiky v chodu,“ poznamenal.
Kanada posílá 75 procent svého exportu do USA a most obvykle odbaví kolem 8 000 kamionů denně, připomněla agentura Reuters.
„Je zřejmé, že rozsah těchto narušení se rozšířil nad rámec zavedení povinného očkování,“ řekla mluvčí Bílého domu Jen Psaki. „Samozřejmě jsme s našimi kanadskými protějšky v kontaktu,“ dodala.
Prezident Kanadské asociace výrobců vozidel vyzval k okamžitému ukončení blokády. Podle něj „zpoždění na mostě Ambassador Bridge vedou k riziku narušení automobilové výroby, která zaměstnává desítky tisíc Kanaďanů“.
Kanadské plány na rozvolnění opatření
Premiér Trudeau v pondělí prohlásil, že protest musí skončit. V úterý ministerský předseda zopakoval, že se vláda i nadále bude řídit vědeckými poznatky. Zároveň odsoudil postup demonstrantů. Jeden z jeho kolegů z Liberální strany se však proti tvrdým opatřením ohradil. Joël Lightbound vládu vyzval, aby ustoupila od rozdělující politiky a předložila jasný plán pro zrušení trvajících omezení.
Alberta byla poslední kanadskou provincií, která oznámila plány na zmírnění opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru. Premiér Jason Kenney řekl, že počínaje úterní půlnocí mohou obyvatelé Alberty navštěvovat restaurace, aniž by se museli prokazovat očkovacími pasy. Jde přitom o součást třífázového plánu znovuotevření.