Tálibán v Afghánistánu během posledních dvou měsíců zatkl nejméně osm lidí ze Západu, sedm Britů a jednoho občana Spojených států. Informuje o tom CNN.
Sedm z těchto mužů bylo zatčeno v Kábulu v prosinci při samostatných incidentech, uvedly zdroje CNN.
Zdá se, že proti zadrženým mužům nebyla vznesena žádná formální obvinění. Podle zdrojů přímo obeznámených se záležitostí v Afghánistánu je mezi nimi sedm britských občanů včetně jednoho, který má v USA legální pobyt, a jeden občan USA.
Bývalý viceprezident Afghánistánu Amrulláh Sálih na Twitteru uvedl, že Tálibán unesl devět západních občanů. Konkrétně jmenoval novináře Andrewa Northa, bývalého pracovníka BBC, který v zemi pracoval pro OSN, a Petera Jouvenala, který spolupracoval s BBC a CNN. Oba jsou britskými občany.
Důvody jednotlivých konkrétních zadržení jsou nejasné a nepředpokládá se, že by spolu všechna souvisela.
Rodiny zadržení potvrzují
Jouvenalovo zadržení potvrdila CNN jeho rodina a přátelé.
„Přátelé Petera Jouvenala mají hluboké obavy o jeho bezpečnost poté, co byl počátkem prosince zadržen úřady v Afghánistánu. Peter, britský a německý občan s dvojím občanstvím, cestoval do Afghánistánu více než čtyřicet let jako kameraman na volné noze, podnikatel a investor,“ uvedla jeho rodina v prohlášení. „Je muslim, zná Afghánistán lépe než většina cizinců, je ženatý s Afghánkou (mají tři dcery) a hovoří oběma hlavními jazyky. Je zadržován bez obvinění a bez možnosti volného kontaktu s rodinou nebo právníky.“
Rodina také uvedla, že se domnívá, že jeho zadržení mohlo být omylem, a poznamenala, že má zdravotní komplikace.
„Peterova rodina a přátelé se domnívají, že mohl být zadržen omylem. Byl v Afghánistánu, aby projednal investice do afghánského těžebního průmyslu a také vedl rodinné obchody. Před svým zatčením otevřeně pracoval a často se setkával s vysokými představiteli Tálibánu. Naléhavě žádáme afghánské úřady, aby Petera propustily,“ uvedla rodina. „Trpí vysokým krevním tlakem a potřebuje léky. V afghánském vězeňském systému existuje vysoké riziko nákazy covidem.“
Northova manželka Natalia Antelava pro CNN rovněž potvrdila, že její manžel byl zadržen.
„Děkuji všem za vaše zprávy. Andrew byl v Kábulu, kde pracoval pro UNHCR a snažil se pomáhat lidem v Afghánistánu,“ napsala Antelava v pátek na Twitteru. „Jsme nesmírně znepokojeni jeho bezpečností a vyzýváme každého, kdo má vliv, aby pomohl zajistit jeho propuštění.“
North byl v Afghánistánu na misi pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a agentura OSN o tom v pátek informovala na Twitteru. „V koordinaci s ostatními se snažíme situaci vyřešit. Vzhledem k povaze situace nebudeme situaci dále komentovat,“ uvedla. Tálibán se v pátek vyjádřil, že Northa a dalšího novináře propustí, ostatní ale zůstávají v cele.
OSN na radikály naléhá
Emily Horneová, mluvčí americké Rady národní bezpečnosti, označila zadržování za nepřijatelné. Uvedla, že USA jsou v kontaktu s Tálibánem, neboť naléhají na skupinu, aby propustila osoby ze Západu.
„Je zcela nepřijatelné, aby Tálibán držel jako rukojmí lidské bytosti. Zcela to odporuje jeho údajné snaze být vnímán jako legitimní aktér na světové scéně. Prostřednictvím přímé i nepřímé komunikace s Tálibánem jsme naléhavě žádali o propuštění všech osob, které Tálibán a jeho zmocněnci neoprávněně zadržují. Z důvodu ochrany soukromí, bezpečnosti a operačních zájmů nemáme v tuto chvíli žádné další komentáře,“ uvedl Horne.
Tálibán se veřejně nevyjádřil, že muže zadržuje. V polovině ledna ale umožnil vysokému katarskému představiteli navštívit některé ze zadržovaných v Kábulu. Katarský úředník neviděl žádné známky zjevného špatného zacházení s muži, uvedly zdroje CNN.
Tálibán ani katarská vláda na žádosti o komentář bezprostředně nereagovaly, stejně tak britská vláda.
Některé z mužů ve vězení tento měsíc navštívil také vysoký britský úředník, uvedly dva zdroje CNN. Všichni zadržení nejsou podle nich drženi pohromadě.
Podmínky v afghánských věznicích jsou spartánské, zejména v chladných kábulských zimách, a šíření covidu v zemi znepokojuje rodiny zadržených mužů.
Diplomatické úsilí o propuštění západních občanů komplikuje skutečnost, že v Tálibánu existují různé frakce. Jsou to: síť Haqqani, která je vojensky nejsilnější frakcí, „Dauhá Tálibán“, což je nejpragmatičtější skupina, a „Kandahárský Tálibán“, pojmenovaný podle oblasti na jihu Afghánistánu, kde Tálibán na počátku 90. let vznikl.
Podle vysokých katarských představitelů, kteří zprostředkovali rozhovory v Dauhá mezi Spojenými státy a Tálibánem, se tyto frakce často neshodnou na politických otázkách.