Virus BA.2 – subvarianta omikronu – se nejen šíří rychleji než jeho vzdálený příbuzný, ale může také způsobovat závažnější onemocnění, naznačuje nový výzkum. Informuje o tom CNN.
Nové laboratorní experimenty z Japonska ukazují, že BA.2 může mít vlastnosti, díky nimž je schopen způsobit stejně závažné onemocnění jako starší varianty covidu, včetně delty. Zdá se také že je schopen zmařit některé z klíčových zbraní, které už proti covidu máme.
A vypadá to, že stejně jako omikron do značné míry uniká imunitě vytvořené vakcínami. Třetí dávka obnovuje ochranu a snižuje pravděpodobnost onemocnění po infekci asi o 74 %.
BA.2 je také rezistentní vůči některým léčebným postupům, včetně sotrovimabu, monoklonální protilátky, která se v současné době používá proti omikronu.
Výsledky byly ve středu zveřejněny jako preprint studie na serveru bioRxiv, a to ještě před recenzním řízením. Obvykle před zveřejněním studie v lékařském časopise ji kontrolují nezávislí odborníci. Preprinty umožňují rychlejší sdílení výzkumu, ale jsou zveřejněny před touto další úrovní přezkumu.
„Z pohledu člověka by to mohl být horší virus než BA.1 a mohl by být schopen lépe se přenášet a způsobovat horší onemocnění,“ říká Dr. Daniel Rhoads, vedoucí sekce mikrobiologie na Clevelandské klinice v Ohiu. Rhoads studii posoudil, ale na výzkumu se nepodílel.
Nové písmeno řecké abecedy?
Virus BA.2 je ve srovnání s původním koronavirem, který se objevil v čínském Wu-chanu, vysoce zmutovaný. Má také desítky genových změn, které se liší od původního kmene omikron, čímž se od nejnovějšího pandemického viru liší stejně, jako se od sebe lišily varianty alfa, beta, gama a delta.
„Jak možná víte, BA.2 se nazývá ‚neviditelný omikron‘,“ řekl Sato televizi CNN. To proto, že se při testech PCR neprojevuje. Laboratoře proto musí udělat další krok a virus sekvenovat, aby tuto variantu našly.
Říká, že zavedení metody, která by detekovala konkrétně BA.2, by byla první věc, kterou by řada zemí měla udělat.
„Vypadá to, že se tu možná díváme na nové řecké písmeno,“ souhlasí Deborah Fuller, viroložka z University of Washington School of Medicine. Ta studii přezkoumala, ale na výzkumu se nepodílela.
BA.2 je asi o 30 až 50 % nakažlivější než omikron. Byl zjištěn v 74 zemích a 47 státech USA.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí odhaduje, že asi 4 % Američanů s covidem mají nyní infekce způsobené BA.2, ale mnoho jiných částí světa má s touto variantou větší zkušenosti. Ta se stala dominantní nejméně v 10 dalších zemích: Bangladéš, Brunej, Čína, Dánsko, Guam, Indie, Černá Hora, Nepál, Pákistán a Filipíny, uvádí týdenní epidemiologická zpráva Světové zdravotnické organizace.
Viroložka: Roušky nesundávat
O závažnosti BA.2 v reálném světě však existují protichůdné hypotézy. V zemích, kde se BA.2 prosadil, jako je Jihoafrická republika a Velká Británie, počet hospitalizací nadále klesá. Ale v Dánsku, kde se BA.2 stala hlavní příčinou infekcí, podle WHO hospitalizace a úmrtí stoupají.
Kei Sato, výzkumný pracovník Tokijské univerzity, který studii provedl, tvrdí, že tato zjištění dokazují, že BA.2 by neměl být považován za typ omikronu a že je třeba jej pečlivěji sledovat.
Z tohoto důvodu má Fuller pocit, že ještě nenastal čas odložit roušky.
„Než se tahle věc objevila, byli jsme asi deset metrů od cílové rovinky,“ řekla. „,Sundat roušky teď není dobrý nápad, situaci by to jen zhoršilo. Pojďme do cíle,“ poznamenala.