Dětské nemocnice v USA jsou nyní po ústupu varianty koronaviru omikron ostražitější vůči možnosti výskytu případů multisystémového zánětlivého syndromu (PIMS) u dětí. Informuje o tom CNN.
Poté, co omikronem v lednu onemocněl rekordní počet amerických dětí, se dětské nemocnice po celých Spojených státech připravovaly na to, co přichází s každou další vlnou covidu: případy vzácného, ale nebezpečného onemocnění zvaného multisystémový zánětlivý syndrom u dětí, obecně známý jako PIMS. Řada nemocnic však tvrdí, že očekávaný nárůst případů se neobjevil – alespoň zatím ne.
PIMS může následovat covid i několik týdnů po nákaze. Může způsobit zánět některých částí těla a může postihnout životně důležité orgány včetně ledvin, mozku, plic a srdce. Příznaky syndromu nejsou jednotné, ale mohou zahrnovat bolesti břicha, zvracení, průjem, vyrážku, zánět spojivek a nízký krevní tlak. Onemocnění často udeří i po mírném nebo dokonce bezpříznakovém covidu.
Vzhledem k tomu, že varianta omikron se v populaci šířila doslova jako lesní požár, nebylo přesně jasné, kolik případů PIMS mohou nemocnice očekávat a jak závažné budou. Výzkum stále probíhá, ale zdravotníci v mnoha velkých dětských nemocnicích popisují výsledky jako „smíšené“.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sleduje případy PIMS, ale čísla na svých webových stránkách aktualizuje pouze jednou měsíčně. K 31. lednu bylo v průběhu pandemie hlášeno 6 851 případů a 59 úmrtí.
To je jen nepatrný zlomek případů dětského covidu. Podle analýzy údajů Americké pediatrické akademie, která hlásí případy, hospitalizace a úmrtí podle věku, onemocnělo od začátku pandemie covidem více než 12,3 milionu dětí. Omikron ale přinesl doslova záplavu případů: jen od začátku ledna mělo covid téměř 4,5 milionu dětí.
V Seattlu už vlna přišla
V dětské nemocnici v Seattlu už došlo k nárůstu případů. „Přibližně 15 % všech případů PIMS, které jsme zaznamenali od března 2020, se objevilo od poloviny prosince 2021, kdy se jako hlavní varianta objevil omikron. Tato čísla naznačují, že výskyt PIMS se s omikronem zvyšuje,“ napsal v e-mailu pro CNN Dr. Michael Portman, ředitel výzkumu na kardiologickém oddělení.
Texaská dětská nemocnice v Houstonu zaznamenala vrchol případů s omikronem 7. ledna, tedy o něco později než v jiných regionech, takže tamní pracovníci zatím nevědí, jakou zátěž případně očekávat.
Různé regiony země se stále nacházejí v různých fázích omikronové vlny. Bude tedy ještě nějakou dobu trvat, než budou mít vědci jasnější představu o tom, co tato varianta znamenala pro případy PIMS celkově.
Většina případů PIMS nebyla smrtelná. Právě minulý týden však oznámilo ministerstvo zdravotnictví státu Wisconsin, že během minulého měsíce zemřelo na PIMS desetileté dítě z jihovýchodní části státu.
Tom Haupt, epidemiolog pro respirační onemocnění z tohoto oddělení, v pátek uvedl, že stát klade důraz na to, aby lékaři hlásili i podezřelé případy PIMS a státní úředníci je pak mohli co nejrychleji nahlásit CDC.
„Chceme tyto informace sdílet s CDC v naději, že nakonec zjistíme, co je příčinou a co bychom mohli udělat pro další prevenci PIMS,“ řekl Haupt.
V celé zemi probíhá několik studií PIMS. Vědci se stále snaží zjistit, proč ji některé děti dostanou a jiné ne. Snaží se také pochopit dlouhodobé následky a nejlepší způsob léčby.
Nemoc má vždy stejný průběh
Jedna věc je v případě PIMS jistá: „Vždycky má stejný průběh,“ řekla doktorka Roberta DeBiasi, vedoucí oddělení infekčních nemocí v Dětské národní nemocnici ve Washingtonu. „Vždycky je to dva až šest týdnů poté, co zaznamenáme nárůst z jakékoliv varianty, a pak jsme na pozoru kvůli PIMS. A pak to určitě přijde.“
DeBiasi uvedla, že ve Washingtonu její nemocnice zaznamenala 30 případů PIMS souvisejících s omikronem. Při první vlně léčili asi 100 dětí s PIMS a při deltě to bylo asi 60 dětí. Není přesně jasné, proč bylo případů méně, ale podle její teorie tomu mohlo napomoci očkování – nyní je povoleno pro děti od 5 let.
DeBiasi je jednou z lékařek, kteří stále přijímají účastníky do studií PIMS. Z její dosavadní práce s dětmi a covidem se zdá, že PIMS je stále vzácný v poměru k počtu případů covidem, které lékaři v Children’s National léčili.
Pediatři říkají, že pokud mají děti covid, měli by rodiče sledovat příznaky PIMS, obvykle čtyři až šest týdnů po infekci. Mohou vypadat jako návrat příznaků covidu nebo zcela jinak. Pokud se příznaky zhoršují, je třeba je léčit.
„Ve Spojených státech zemřely děti, protože se nedostaly na pohotovost dostatečně rychle,“ řekl Jim Versalovic, primář dětského oddělení v nemocnici v Texasu. Ten zároveň řekl, že zatím se podle jeho pozorování žádný dramatický vzestup onemocnění nekoná.
Tato léčba obvykle zahrnuje péči, která se zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci komplikací. A to včetně kapaček a antibiotik ke snížení horečky, udržení krevního tlaku a zbavení se případných bakteriálních infekcí.
Podle lednové studie v časopise American Heart Association se většina dětí s PIMS začne zotavovat během prvního týdne po propuštění z nemocnice a do tří měsíců se jim plně obnoví srdeční funkce.
Lékaři uvedli, že nejlepším přístupem při PIMS je, aby děti covid vůbec nechytily. „Je to velmi děsivý a závažný stav,“ řekla pediatrička Patty Manning z Cincinnatti. „Chceme se mu za každou cenu vyhnout a předejít mu.“