Válka na Ukrajině, která vypukla minulý týden ve čtvrtek, otevřela otázky o tom, co bude s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Polovina stanice je totiž americká a polovina ruská. Podle agentury NASA sankce uvalené Západem a Spojenými státy na Rusko spolupráci mezi oběma zeměmi ve vesmíru neohrozí. Přesto hledá řešení, jak si bez ruské strany, která zodpovídá za pohon stanice, poradit. Napsal o tom The Guardian.
ISS je rozdělena na dvě části, americkou a ruskou. Amerika se stará o podporu životních funkcí, Rusko s motory rakety Progress zase zodpovídá za pohon platformy. Díky tomu si ISS udrží výšku 400 kilometrů nad mořem a současně může manévrovat před kosmickým odpadem, jako se tak nedávno několikrát stalo.
Vesmírná agentura NASA podle informací deníku The Guardian zkoumá možnosti, jak ISS udržet v provozu i bez pomoci motorů ruské rakety Progress. Děje se tak poté, co generální ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin vyjádřil rozhořčení nad sankcemi vůči jeho zemi a na svém Twitteru napsal, že bez ruského pohonu ISS skončí v moři.
NASA přitom ještě před pár dny uklidňovala, že k rozdělení ISS nedojde. Pomoc nabídla americká letecká společnost Northrop Grumman a SpaceX.
ISS je na mezinárodní spolupráci závislá
Tyto možnosti spolupráce potvrdila také vedoucí programu lidských vesmírných letů agentury NASA Kathy Luedersová. Současně dodala, že operace na stanici zatím probíhají normálně.
Nákladní vesmírná loď Cygnus společnosti Northrop Grumman dorazila k ISS 21. února a v případě nouze by stanici mohla propůjčit svůj pohon. Elon Musk zase nepřímo nabídl svou pomoc na Twitteru.
Na otázku Rogozina, kdo stanici zachrání před pádem do moře, odpověděl tweetem s logem společnosti SpaceX.
Luedersová připouští, že by to možné bylo, ale hovoří pouze o nouzovém opatření. „Bylo by pro nás velice obtížné fungovat samostatně. ISS je mezinárodní partnerství, které bylo vytvořeno se společnými závislostmi,” řekla.
„Jako tým se díváme na to, kde můžeme být flexibilní. Kdybychom však nemohli pokračovat v mírovém provozu ani ve vesmíru, pro mezinárodní operace by to byl smutný den,” dodala Luedersová.