Toto tajemné místo v Rusku objevené na Google Maps bylo popsáno jako jedno z nejvíce depresivních míst na Zemi. Upozornili na něj internetoví detektivové, kteří virtuálně brouzdali krajinou. Jde o bývalý pracovní tábor s krvavou minulostí.
Z ptačí perspektivy našli hluboko v drsné ruské sibiřské tundře ponuré místo, které nemá obdoby.Oblast je v mapě k nalezení na 69°24’19°N 87°38’57°E. Opuštěné budovy a hromady suti seskupené do obdélníkových útvarů, obklopené ničím jiným než otevřenými pustinami. Jde o lokalitu nápravně-pracovního tábora Norillag v oblasti Norilsku.
Byl jedním z ruských hororových gulagů, provozovaný od 25. června 1935 do 22. srpna 1956 ruskou těžební a hutní společností Norilsk Nickel. „Je to skutečně pracovní tábor Norillag,“ cituje průzkumníky New York Post. „Dokonce můžete vidět těžební zařízení spojené s táborem dále na západ. Vskutku dobrý úlovek,“ pochvaluje si zdroj.
Vězni, kteří měli tu smůlu, že byli posláni právě tam, byli původně pověřeni výstavbou hornicko-metalurgického komplexu Norilsk. Lidé zde museli odolávat těm nejkrutějším podmínkám a zacházení. Postupem času se však místo civilizovalo natolik, aby se tu dalo žít na vysoké úrovni. Bylo zde možné například i rybaření.
Jako exulant v Norilsku posléze žil ve zrekonstruovaném domě také Josif Stalin. V roce 1935 v táboře žilo ‚pouhých‘ 1200 vězňů. Toto číslo brzy prudce vzrostlo s nástupem Velké čistky, Stalinovy kampaně za odstranění politických rivalů a disidentů, která začala v roce 1936.
V táboře Norillag skončily stovky tisíc lidí, mezi nimi i političtí vězni. Došlo zde i k povstání, to bylo ale drsně potlačeno
Do roku 1937 se počet vězňů zvýšil na 9 000. V roce 1951 tam bylo ubytováno 72 500 lidí ve třiceti samostatných táborových oddílech. Podle lidskoprávní skupiny Memorial bylo v Norillagu během provozu celkem 400 000 lidí, přičemž tři čtvrtiny z nich byly považovány za politické vězně.
„To je jedno z nejdepresivnějších míst, jaké jsem kdy viděl,“ okomentoval snímek ulice směrem na východ od gulagu jeden uživatel na Redditu. Stejně to zcela jistě viděli i vězni. V roce 1953 po Stalinově smrti došlo k velkému povstání Gulagu, známého jako Norilské povstání.
Trvalo 69 dní a bylo při něm zabito asi 1 000 z 16 378 disidentů. Tábor byl zrušen v roce 1957. Gulag byl zbourán. Přesto z tohoto místa dodnes jímá hrůza i z fotografií.