Britský premiér Boris Johnson obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z páchání válečných zločinů na Ukrajině, informuje BBC.
V pravidelných interpelacích na předsedu vlády v britském parlamentu Johnson prohlásil, že bombardování nevinných civilistů již plně kvalifikuje jako válečný zločin. Reagoval tak na Iana Blackforda ze Skotské národní strany (SNP), který vyzval k trestnímu stíhání Putina.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již obvinil Rusko z válečných zločinů po leteckých úderech na Charkov, druhé největší město v zemi.
Po týdnu ruské invaze na Ukrajinu se útoky na klíčová města zintenzivnily a boje zuří na severu, východě a jihu země. Boris Johnson v úterý označil taktiku, kterou ruská armáda používá na rozkaz Putina, za „barbarskou a nevybíravou“.
„„S každou další hodinou je svět svědkem hrůz Putinovy války na Ukrajině,“ řekl westminsterský lídr SNP Blackford. Vyzval k tomu, aby byl Putin stíhán za celou škálu dostupných obvinění z válečných zločinů.
Johnson odpověděl: „To, co jsme již viděli od režimu Vladimira Putina, jak shazuje bomby na nevinné civilisty, se podle mého názoru již plně kvalifikuje jako válečný zločin. Vím, že to již vyšetřuje prokurátor Mezinárodního trestního soudu, a jsem si jist, že to podpoří celá sněmovna.“
V pondělí úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu uvedl, že bude žádat soud o souhlas se zahájením vyšetřování údajných válečných zločinů na Ukrajině.
K válečným zločinům dochází denně
Na dotaz ohledně Johnsonových poznámek po skončení interpelací Downing Street uvedla, že k možným válečným zločinům dochází na Ukrajině denně.
Oficiální mluvčí britské vlády souhlasil, že ruský útok na památník holocaustu Babyn Jar v ukrajinském hlavním městě Kyjevě a útoky na obytné domy představují válečné zločiny. „Formálně o tom samozřejmě rozhodne trestní soud. Myslím, že nikdo nemůže pochybovat o tom, že to, čeho jsme nyní denně, téměř každou hodinu svědky, jsou strašlivé činy, které se rozhodně jeví jako válečné zločiny,“ řekl.
Spojené království ve spolupráci se západními spojenci zavedlo rozsáhlé sankce proti Rusku, včetně sankcí proti ruským bankám, podnikům a osobám. Již dříve se Johnson a Zelenskyj shodli, že sankce musí jít ještě dál, aby byl na Rusko vyvinut maximální tlak. V telefonátu Johnson Zelenskému sdělil, že UK mobilizuje Valné shromáždění OSN, aby zajistilo „co nejostřejší odsouzení“ Ruska a jeho prezidenta na zasedání, které se uskuteční v New Yorku, uvedla mluvčí Downing Street.
OSN chce konflikt ukončit
Valné shromáždění má hlasovat o návrhu požadujícím okamžité ukončení ruské invaze a stažení všech jeho vojsk.
Mluvčí ministerského předsedy uvedl, že Johnson chce od OSN slyšet vzkaz, že svět si oškliví násilí na Ukrajině, uvedl jeho oficiální mluvčí. Johnson podle něj hovoří s řadou světových lídrů, aby se ujistil, že země budou hovořit jednotným hlasem a vyšlou Putinovi přímý vzkaz.
Na začátku interpelací poslanci tleskali vestoje na podporu ukrajinského velvyslance, který sledoval jednání z galerie pro veřejnost. Mnozí z nich měli na sobě barvy ukrajinské vlajky, žlutou a modrou. Potlesk, který není v britském parlamentu obvykle povolen, trval téměř minutu.
Johnson zahájil zasedání odsouzením Putinova „odporného útoku na suverénní národ“. „Ruský vůdce vážně podcenil odhodlání ukrajinského lidu bojovat a ochotu svobodného světa postavit se jeho barbarství,“ dodal.