V rámci sankcí proti Rusku po invazi na Ukrajinu úřady ve Francii a Německu zabavily superjachty, které vlastní oligarchové. Informuje o tom BBC.
Jachtu, kterou vlastní Igor Sečin, šéf ruské státní energetické společnosti Rosněfť, zabavili francouzští celníci poblíž Marseille. A německé úřady podle zpráv zabavily plavidlo v hodnotě 600 milionů dolarů, které vlastní ruský kovový magnát Ališer Usmanov.
Jedná se o nejnovější kroky proti Rusku v souvislosti se zpřísňováním sankcí.
Podle informací BBC jsou někteří oligarchové, na které Evropská unie uvalila sankce, šokováni. Zjistili najednou, že jejich platební karty přestaly fungovat, a jsou nyní odkázáni na používání hotovosti z trezorů.
Francouzi ve středu jednali rychle, když si celníci všimli, že Sečinova 88 metrů dlouhá loď „Amore Vero“ – což v překladu znamená „pravá láska“ – podniká kroky k urychlenému odplutí. Loď připlula do středomořského přístavu La Ciotat v lednu a měla tam zůstat na opravu až do 1. dubna.
V hamburské loděnici úřady zabavily Usmanovovu 156 metrů dlouhou jachtu „Dilbar“. Ta je podle časopisu Forbes největší motorovou jachtou na světě podle hrubé prostornosti.
Další jachty prchají směrem Maledivy
Jachty pěti dalších ruských miliardářů údajně míří na Maledivy, které jsou považovány za bezpečný domov. Nemají totiž s USA smlouvu o vydávání.
Po jachtách a majetku oligarchů jdou i Spojené státy, Británie je v jejich zavádění pomalejší. Oficiální mluvčí britského premiéra Borise Johnsona odmítl tvrzení, že UK zavádí sankce pomaleji než EU nebo že sankcím proti ruským oligarchům brání právní průtahy. Zopakoval postoj Spojeného království, že je lepší upřednostňovat opatření, která mají největší ekonomický dopad, než se zaměřovat na jednotlivce jen proto, že jsou dobře známí.
Na některé oligarchy vláda uvalila sankce, což znamená, že jejich bankovní účty v Británii jsou zmrazeny a přístup k finančním prostředkům je jim odepřen. Jiní však využívají jakéhokoli zpoždění při jejich zařazování na seznam.
Jeden z právníků řekl BBC, že bohatí Rusové chtějí své peníze přesunout ze Spojeného království dříve, než je postihnou sankce. „Vláda zmírnila úder tím, že dala bohatým Rusům čas na to, aby své peníze přesunuli pryč,“ řekl BBC právník Nigel Kushner ze společnosti W Legal.
V rozhovoru pro pořad Today uvedl: „Klienti se mě ptají: „Mohu své peníze přesunout, než budu na seznamu?“ Řeknu ano, to je naprosto legitimní.“
Britská vláda půjde po ruských miliardářích
Vládní seznam Rusů, na které byly uvaleny sankce, obsahuje 195 osob, ale většina z nich pochází z doby před invazí na Ukrajinu. Od začátku války bylo na sankční seznam přidáno jen patnáct dalších Rusů, včetně prezidenta Vladimira Putina.
Ministr vnitra Damian Hinds řekl BBC, že bohatství ruských oligarchů nezabrání britské vládě, aby po nich šla. „Bude více osob, na které mohou být uvaleny sankce,“ řekl v rozhovoru pro BBC Breakfast. „Budeme po lidech pátrat podle potřeby,“ dodal.
Ministryně zahraničí Liz Truss uvedla, že ani právní hrozby nezabrání britské vládě v uvalení sankcí na ruské oligarchy.
V rozhovoru v Litvě řekla rázně: „Budeme pokračovat v práci na našem seznamu, budeme pokračovat v sankcionování oligarchů a nikdo z Putinových kumpánů se nemá kam schovat.“