Mezinárodní nezisková organizace ICANN, která koordinuje správu internetu, sdělila Ukrajině, že nebude zasahovat do války země s Ruskem, a odmítla žádost o odříznutí Ruska od celosvětového internetu. Informuje o tom CNN.
Podle dopisu, který ICANN ve středu zaslala ukrajinským představitelům, není ukrajinský návrh technicky proveditelný a ani nespadá do poslání organizace.
„Jak víte, internet je decentralizovaný systém. Žádný subjekt nemá možnost jej ovládat nebo vypnout,“ napsal v dopise generální ředitel ICANN Göran Marby.
Marby vyjádřil své osobní obavy o blaho Ukrajinců i o „strašlivou daň, která je vybírána na vaší zemi“. Napsal však, že „naše poslání nespočívá v přijímání trestních opatření, vydávání sankcí nebo omezování přístupu k segmentům internetu – bez ohledu na provokace“.
„V podstatě,“ dodal, „byla organizace ICANN vytvořena proto, aby zajistila fungování internetu, a ne proto, aby mohla zabránit jeho fungování.“
Odborníci na správu internetu již dříve sdělili CNN, že se očekává, že ICANN žádost Ukrajiny odmítne. Ukrajinský návrh by podle nich mohl mít zničující důsledky pro průměrné ruské uživatele internetu, včetně disidentů.
Ukrajina chtěla odebrání ruských IP adres
Původní žádost, kterou v pondělí zaslal zástupce Ukrajiny ve vládním poradním výboru ICANN, požadovala zrušení ruského internetového kódu země .RU a jeho ekvivalentů v cyrilici. Zástupce Andrij Nabok rovněž uvedl, že zasílá samostatnou žádost regionálnímu internetovému registru pro Evropu a Střední Asii a žádá jej, aby odebral všechny IP adresy, které přidělil Rusku.
Nabok tvrdil, že tato opatření budou další v řadě sankcí vůči Rusku. Podle něj pomohou uživatelům internetu v přístupu ke „spolehlivým informacím v alternativních doménových zónách, čímž se zabrání propagandě a dezinformacím“.
Odebrání ruských IP adres by mohlo efektivně způsobit, že ruské webové stránky zmizí z internetu, protože nebudou mít přidělené místo, uvedla již dříve pro CNN Mallory Knodel, technologická ředitelka amerického think tanku Center for Democracy and Technology.
„Znamenalo by to také, že chytré telefony, počítače a další připojená zařízení v Rusku by neměly přístup k širšímu internetu. Neměly by přidělené IP adresy, které by tato zařízení identifikovaly v globální síti,“ uvedla Knodel.