Být spokojený a cítit se dobře je v lidském životě nesmírně důležité. Jak toho ale docílit v dlouhodobém horizontu? Není to tak snadné. Jde o velmi křehkou rovnováhu, o jejíž udržování bychom se měli pečlivě starat. Obrovský podíl na našem pocitu životního štěstí má hormon zvaný dopamin.
Jak dopamin vzniká a jak se projevuje jeho nedostatek
Neurohormon dopamin z kategorie katecholaminů vzniká v našem mozku. Zodpovídá za systém odměny a slasti. Díky němu můžeme v našem životě dosahovat svých přání a snů. Abychom si zachovali pozitivní pohled na okolní svět, je nesmírně důležité zachovat si vyrovnanou hladinu dopaminu v našem mozku. Když se vám něco povede dobře vykonat – v práci, ve škole, očekáváte za svůj povedený výkon náležitou odměnu. Cítíte se velmi dobře. Právě tehdy nastává okamžik, kdy se ve vašem mozku tvoří hormon dopamin. Funguje jako motor, který nás nutí k lepším výkonům. Když ho máme dost, sršíme energií a naše výkony jsou vynikající.
Jestliže trpíme nedostatkem dopaminu, poznáme to velmi rychle. Naše motivace k nějaké aktivitě klesá. Přicházejí dny, kdy jsme stále nespokojení, nechce se nám nic dělat. Máme špatnou náladu, cítíme smutek nebo dokonce trpíme depresemi.
Pozor, dopamin je návykový!
Ovšem pozor. Zrada je v tom, že dopamin je návykovou látkou. Jakmile jednou poznáte jeho sílu, už nikdy nechcete být bez něho. Proto je nesmírně důležité vytvořit si ve svém mozku tu správnou hladinu, kdy my ovládáme dopamin, nikoli on nás. Je třeba pochopit, kdy vás dopamin povzbuzuje k dalšímu výkonu, a kdy se za něčím ženete právě jenom kvůli uspokojení, tedy zvýšení jeho hladiny. Hladinu dopaminu ale dokážete aktivně ovlivnit: pozitivním pohledem na život a aktivním zapojením do něj. Odměna za vaše snažení vám potom přinese pozitivní emoce. Cítíte se spokojení, šťastní a vyrovnaní – máte dopaminu dostatek.
Dopaminová závislost
Úplně jiná situace ale nastává v případě závislosti. Kdysi se na závislé lidi pohlíželo jako na existence se slabou vůlí, nedostatkem morálních kvalit, protože se nedokážou se svým problémem vypořádat. Ovšem výzkumy odstartované ve 30. letech 20. století nám pomohly pochopit, že skutečnost je jiná. Závislé nejde šmahem odsoudit, jde o mnohem složitější problém. Závislost je nemoc. Vědcům se postupně podařilo rozkrýt mechanismy, jak závislost vzniká. Fungování mozku se v případě závislosti mění.
V okamžicích, kdy jste úspěšní – podařilo se vám splnit v práci náročný úkol, ve škole jste dostali výbornou známku – toužíte po jediném: užívat si tento pocit co nejdéle. V tom ale tkví úskalí dopaminu. Neuvolňuje se jenom ve chvílích, kdy dosáhnete úspěchu a čekáte za něj odměnu. Můžete jeho tvorbu podpořit i širokým spektrem psychotropních látek. Pokud to zkusíte, číhá na vás závislost.
Jak optimalizovat hladinu dopaminu
Nízká hladina dopaminu se projevuje celým spektrem příznaků, zejména mizivou psychickou a fyzickou aktivitou. Nemůžete se soustředit, přicházejí deprese, poklesne libido i chuť na sex a jakoukoliv fyzickou aktivitu. Naopak se zvyšuje chuť na kofein a sladkosti. Kromě toho můžete trpět tuhnutím svalů, poruchami v chůzi, na řadu přichází i Parkinsonova choroba.
Mohlo by vás zajímat: Chtěli byste se dožít 100 let? Tady je 6 tipů na to, co ve svém životě změnit.
Jak optimalizovat hladinu dopaminu? Efektivním způsobem je dopaminový půst. Odpusťte si po určitou dobu činnosti, zvyšující produkci tohoto neurohormonu. Pochopitelně vás napadne obejít se bez cigarety, oblíbené skleničky vína, nebo čokolády či dortíku. Ve hře je ale také třeba omezení kontaktů na sociálních sítích nebo vysedávání u počítačových her. Zvládnete to a záhy se stanete odolnějšími proti podobným hrozbám. Pocit štěstí vám přinese třeba procházka v přírodě, sportovní aktivita, setkání s přáteli nebo pěkná kniha. A to je právě signál, že máte hladinu dopaminu v mozku vyrovnanou a stabilní.
Tipy, jak získat a udržet zdravou hladinu dopaminu
- Drogou je i cukr. Jeho zvýšená konzumace snižuje tvorbu hormonu spokojenosti. Snažte se proto omezit potraviny, které obsahují jednoduché cukry. Především sladkosti a bílé pečivo.
- Správné regulaci dopaminu pomáhá i dostatek spánku. Ráno je hladina dopaminu vyšší, proto se úspěšně vzbudíme a nastartujeme do nového dne. Naopak večer hladina hormonu klesá. Proto je důležité vstávat i chodit spát přibližně ve stejnou dobu.
- Nepijte příliš mnoho kávy. I když kofein v ní obsažený dočasně podpoří tvorbu dopaminu, potom hladina hormonu klesá. Organismus poté kofein toleruje a nemá už takový účinek.
- Cvičte. Tělesná aktivita pomáhá produkovat dopamin a zlepšuje nejenom fyzickou, ale i psychickou kondici.
- Poslech oblíbené hudby má také pozitivní vliv na tvorbu dopaminu v mozku. Najděte si proto na něj čas.
- Věnujte se nějakému koníčku. Nezáleží na tom, zda opravujete jízdní kola, malujete, věnujete se železničnímu modelářství nebo třeba točíte keramické džbánky. Všechno stimuluje tvorbu hormonu dobré pohody.
- Pomáhá i meditace. Zklidnění a zamyšlení vám přeskládá životní hodnoty. I to je velmi důležité.
- K podpoře tvorby dopaminu poslouží i různé doplňky stravy. Příkladem je kurkumin, složka koření kurkuma, který také povzbuzuje výrobu serotoninu, hormonu štěstí. Dále ašvaganda neboli indický ženšen – tlumí stavy úzkosti a rovněž zvyšuje tvorbu serotoninu, šafrán, který pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou, zlepšuje paměť a vykazuje antidepresivní účinky.