Americký prezident Joe Biden se rozhodl pro další sankce proti Rusku. Spojené státy americké proto přerušily dovoz ruské ropy, zemního plynu a uhlí. Na jejich dodávkách jsou výrazně méně závislé než Evropa. Do konce roku by podobný krok měla učinit i Velká Británie. Informoval o tom server BBC a CNN.
Státy spolupracující na sankcích proti Rusku hledají další cesty, jak na něj vyvolat ještě větší tlak. Americký prezident Joe Biden proto oznámil zastavení dovozů ruské ropy, zemního plynu a uhlí.
Spojené státy americké (USA) totiž nejsou na ruských dodávkách tak závislé jako Evropa. „Náš krok zasáhne hlavní tepnu ruské ekonomiky,“ okomentoval svůj krok Biden. Reaguje tím na nevyprovokovanou invazi Ruska na Ukrajinu.
Rusko je totiž třetím největším producentem ropy na světě. Vývoz ropy a zemního plynu tedy tvoří jeho hlavní příjem. I přes ostatní sankce je proto Rusko i nadále schopné udržovat svou ekonomiku v relativně stabilním stavu. Z toho důvodu se objevuje čím dál více apelů na „odstřihnutí“ západních států od ruské energetiky. V úterý o tom informoval server BBC.
Do konce letošního roku by měla přerušit dovoz ropy také Velká Británie. Ruské dodávky tvoří asi 6 procent importované ropy do Velké Británie. V USA pak představuje asi 8 procent dovozů. Evropská komise oznámila, že plánuje co nejdříve najít alternativní zdroje energetiky a být tak „dlouho před rokem 2030“ nezávislá na ruských fosilních palivech.
Podle serveru CNN by měla Evropská unie letos omezit importy ruského plynu o dvě třetiny. Evropa odebírá od Ruska asi 40 procent dováženého zemního plynu a 27 procent ropy. Má od něj také 46 procent zásob uhlí.
Na vaše sankce jsme připravení, tvrdí Rusko
Rusko pak už dříve varovalo před „katastrofickými“ následky pro globální ekonomiku, pokud by se Evropa rozhodla jeho dodávky ropy a plynu přerušit. Ruský místopředseda vlády Alexandr Novak v ruské státní televizi v úterý oznámil, že by Rusko mohlo například uzavřít plynovod vedoucí do Německa Nord Stream 1.
„Jestli chcete odmítnout naše energetické dodávky, jen do toho. Jsme na to připravení. Víme, kam bychom náš export přesměrovali,“ varoval Novak. Diskuse o případném odříznutí Ruska pak minulý měsíc zvýšila ceny ropy o 30 procent. Nyní se pohybují okolo 130 dolarů za barel. Podle analytiků by však mohly dosáhnout i 160 nebo 200 dolarů.
Biden proto v úterý ve svém prohlášení dodal, že jeho rozhodnutí „nebude bez jistých obětí“. Vysvětlil rovněž, že sankce projednal se svými spojenci. Začátkem týdne pak tlak na Rusko vyvolaly také americké společnosti McDonald’s a Starbucks, které se rozhodly ze země stáhnout.