Severní Korea v několika příštích letech plánuje do vesmíru vyslat velké množství satelitů, které budou v reálném čase poskytovat informace o vojenských aktivitách Spojených států a dalších spojenců v přímém přenosu. Rozhodnutí má být snahou chránit suverenitu státu. Spojené státy se však obávají testů blistických raket. Napsala o tom agentura Reuters.
Severokorejská tisková agentura KCNA informovala, že Kim Čong-un navštívil severokorejské středisko vesmírných aktivit. Při této příležitosti údajně nastínil pětiletý plán na vypuštění velkého počtu špionážních satelitů, který začal minulý rok, píše Reuters.
Družice severokorejské armádě budou poskytovat informace o aktivitách vojsk Spojených států, Japonska, Jižní Koreje a dalších zemí, které KLDR považuje za „loutky Američanů”.
Severní Korea údajně na konci února a začátkem března uskutečnila testy satelitních systémů. Podle informací USA, Japonska a jižní Koreje testy zahrnovaly odpálení balistických střel. Od začátku roku přitom podle dostupných informací došlo k několika takovým testům, které byly odsouzeny USA a dalšími zeměmi.
Projekt má absolutní prioritu
Tyto aktivity jsou kontroverzní, Severní Korea totiž má testování balistických raket zakázáno. Poslední testy vyvolaly mezinárodní pobouření a vedly k tomu, že armáda USA monitoruje aktivity ve Žlutém moři.
Spojené státy také v reakci na přibývající testování KLDR posílily svou obranu proti balistickým raketám.
Kim obhajuje své plány tak, že satelity nemají pouze shromažďovat informace, ale také chránit suverenitu Severní Koreje a národních zájmů, uplatňovat její legitimní práva na obranu a zvyšovat národní prestiž.
„Zdůraznil, že tento naléhavý projekt pro zdokonalení schopností země na válečnou připravenost je revoluční, politicky i vojensky prioritní úkol, jemuž naše vláda přikládá největší důležitost,” uvedla KCNA.
Starty balistických raket provozované Severní Korejí byly odsouzeny USA a spojenci jako porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Na stát byly uvaleny sankce.
Severní Korea netestovala jaderné zbraně či mezikontinentální balistické střely dlouhého doletu (ICBM) od roku 2017. Tehdy v rámci jaderných zkoušek odpálila rakety s nejdelší dráhou doletu, a to včetně raket, které přeletěly Japonsko. Zpravodajci USA se obávají, že poslední raketové testy mohou znamenat návrat k testům ICBM a jaderných zbraní.