Indie tvrdí, že ve středu omylem vypálila raketu na Pákistán. Viní z toho technickou závadu během rutinní údržby. Informuje o tom BBC.
Dillí uvedlo, že je to „hluboce politováníhodné“ a vyjádřilo úlevu, že nikdo naštěstí nezemřel.
Pákistánská armáda oznámila, že „vysokorychlostní létající objekt“ havaroval poblíž východního města Mian Channu a jeho letová dráha ohrožovala osobní lety.
Obě země mají jaderné zbraně.
Indické ministerstvo obrany ve svém prohlášení sdělilo: „Dne 9. března 2022 došlo při rutinní údržbě k technické závadě, která vedla k náhodnému odpálení rakety. Indická vláda k tomu zaujala vážné stanovisko a nařídila vyšetřovací soud na vysoké úrovni.“
„Dozvěděli jsme se, že raketa dopadla do oblasti Pákistánu. Přestože je tento incident hluboce politováníhodný, je zároveň úlevou, že v důsledku nehody nedošlo ke ztrátám na životech,“ uvedlo ministerstvo.
Islámábád varoval Dillí, aby si „uvědomilo nepříjemné důsledky takové nedbalosti“ a vyhnulo se jejímu opakování. Objekt byl vypuštěn ze Sirsy ve státě Harijána, uvedlo.
Pákistánské vzdušné síly uvedly, že raketa letěla rychlostí Mach 3 – trojnásobek rychlosti zvuku – ve výšce 12 000 m a před zřícením proletěla 124 km v pákistánském vzdušném prostoru.
„Dráha letu tohoto objektu ohrozila mnoho vnitrostátních i mezinárodních osobních letů v indickém i pákistánském vzdušném prostoru, stejně jako lidské životy a pozemní majetek,“ řekl ve čtvrtek pákistánský vojenský mluvčí generálmajor Babar Iftikharon.
Pákistán si stěžuje
V pátek pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že si předvolalo indického vyslance, aby si na incident stěžovalo.
Pákistán rovněž vyzval Indii, aby se podělila o výsledky svého vyšetřování toho, co se stalo.
Pákistán uvedl, že „neuvážené odpálení“ poškodilo majetek na zemi a ohrozilo životy civilistů a letadel v pákistánském vzdušném prostoru, a obvinil Indii z „bezcitnosti vůči regionálnímu míru a stabilitě“.
Vojenští experti v minulosti varovali před rizikem nehod nebo chybných výpočtů ze strany sousedních zemí, které spolu vedly tři války a svedly řadu vojenských střetů, naposledy v roce 2019, kdy došlo k boji mezi leteckými silami obou zemí.