Při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba dvacet kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů severozápadně od centra Lvova, dnes zahynulo nejméně 35 lidí. Dalších 134 lidí utrpělo zranění a ošetřují je v nemocnicích. Novou bilanci zveřejnil gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj. Tato část Ukrajiny zatím zůstávala vojenského konfliktu do velké míry ušetřena, do Lvova a okolí se uchýlila část Ukrajinců prchající před konfliktem.
Mluvčí Pentagonu John Kirby k tomu řekl, že Rusové zjevně rozšiřují okruh svých cílů. Jde o třetí ruský útok na západní část Ukrajiny v minulých dnech. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana je to projev rostoucí ruské nespokojenosti s tempem invaze.
Původní bilance z Javorivu hovořila o devíti mrtvých a 57 zraněných. Tu zveřejnil kromě gubernátora Kozyckého také starosta Lvova Andrij Sadovyj, který později rovněž informoval o 35 mrtvých.
Lvovský gubernátor uvedl, že ruské jednotky vypálily na středisko více než třicet raket. Kolem poledne byly podle Kozyckého uhašeny všechny požáry na ploše základny. Odborníci teď zkoumají škody.
Výbuchy ve Lvově a okolí slyšel v noci na dnešek štáb americké stanice CNN, který se nachází v oblasti, a svědci je potvrdili i stanici BBC. Exploze byly slyšet také v polském městě Přemyšl, uvedla zpravodajka agentury DPA.
„Toto je nový teroristický útok na mír a bezpečnost poblíž hranice EU-NATO,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Podle něj na základně, která se nazývá Mezinárodní centrum pro udržení míru a bezpečnosti, působili i zahraniční vojenští instruktoři, převážně z USA a Kanady, a sloužila především pro výcvik jednotek do mezinárodních misí. Zařízení o rozloze 360 čtverečních kilometrů je jedním z největších na Ukrajině a největší v západní části země.
Česká ministryně obrany Jana Černochová na dotaz ČTK uvedla, že podle generálního štábu na ukrajinské základně Javoriv nepůsobil žádný člen české armády.
Zda byli na základně v době útoku jiní zahraniční instruktoři, není zatím jasné. Reznikov znovu vyzval Západ, aby ustavil nad Ukrajinou bezletovou zónu.
„Je to třetí objekt nebo letiště, jež Rusové zasáhli na západě Ukrajiny za posledních pár dní. Nejméně z pohledu leteckých úderů to značí, že rozšířili okruh svých cílů,“ řekl Kirby s tím, že američtí instruktoři ze základy odjeli před několika týdny. Na dotaz, zda by takovému útoku mohlo zabránit zřízení bezletové zóny, odpověděl: „To si nemyslím.“ Zopakoval, že by to znamenalo vstup do války proti Rusku.
Sullivan zopakoval stanovisko, podle nějž Washington nehodlá na Ukrajinu vyslat své vojáky, avšak řekl taky, že NATO bude bránit každý coul svého území a pomáhat bojujícím Ukrajincům. To zahrnuje jejich vyzbrojování protivzdušnými zbraněmi.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že to nejhorší teprve přijde. „Na Ukrajině dnes není chráněn před bombami nikdo. Jsme svědky útoků, při nichž se nerozlišují cíle,“ řekl Le Drian.
Moskva v sobotu prostřednictvím vysoce postaveného ruského diplomata varovala Spojené státy, že zahraniční dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu považují za „legitimní cíle“, připomněla agentura AP.
Varovné protiletecké sirény se dnes ráno rozezněly v řadě ukrajinských měst, a to včetně Charkova, Kyjeva či Oděsy, uvedl zpravodajský portál The Kyiv Independent. Podle portálu byly výbuchy slyšet i ve městě Ivano-Frankivsk, které leží asi 150 kilometrů východně od slovenských hranic a zhruba 110 kilometrů jižně od Lvova.
Starosta Ivano-Frankivsku Ruslan Marcinkiv na facebooku napsal, že terčem útoku se stalo místní letiště. „Připomínám, že cílem nepřítele je zasít paniku a strach,“ dodal starosta. Podle předběžných informací si útok na letiště v Ivano-Frankivsku nevyžádal žádné oběti.