Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyjádřil po pondělním virtuálním setkání 23 zemí naději na ukončení ozbrojeného konfliktu v Libyi. Konferenci zorganizovala Organizace spojených národů ve spolupráci s Německem.
Podle Maase je na místě „opatrný optimismus“, který vyplývá z posunu k „politickému uvažování“. Válčící strany v severoafrické zemi podle něj dospěly k názoru, že svých cílů nedosáhnou vojenskou cestou, informuje Al Jazeera.
„Jsme přesvědčeni, že se před námi otevřela příležitost, kdy je možné mnohé, co předtím možné nebylo. Musíme této příležitosti využít,“ uvedl Heiko Maas a pokračoval: „Máme důvody k opatrnému optimismu. Vidíme stále silnější náznaky posunu v uvažování od vojenské k politické logice.“
Jednání se zúčastnila také německá kancléřka Angela Merkelová, která označila jeho atmosféru za „velmi konstruktivní“.
Boje v Libyi trvají prakticky nepřetržitě už od tzv. arabského jara a následného povstání, které v roce 2011 smetlo dlouholetého libyjského vládce Muammara Kaddáfího. Povstalci byli tehdy vojensky podporováni silami Severoatlantické aliance.
Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres během setkání zopakoval kritiku zemí, které porušují zbrojní libyjské embargo. OSN ho s malým účinkem odhlasovalo už v roce 2011.
„Porušení embarga jsou skandální a zpochybňují záměr všech zúčastněných skutečně usilovat o mír,“ sdělil účastníkům konference Guterres. Vyzval zároveň k „okamžitému zastavení zahraničních zbrojních dodávek a další vojenské podpory“.
Libye disponuje bohatými zásobami ropy a slouží také jako tranzitní země pro migranty, směřující ze subsaharské Afriky do Evropy.