Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla uvedl, že bude nutné přeočkovat se i čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Informuje o tom CBS News.
I když injekce, kterou společnost Pfizer v současné době vyrábí společně s firmou BioNTech, stále chrání před závažným onemocněním, výrobce léků se nyní domnívá, že k odvrácení infekcí je zapotřebí další posilující injekce. Společnost předkládá nejvyššímu americkém regulátorovi, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) údaje o potřebě čtvrté dávky, řekl.
„Právě teď se ukazuje, že čtvrtá posilovací dávka je nezbytná. Ochrana, kterou získáváte ze třetí, je dostatečná, vlastně docela dobrá pro hospitalizace a úmrtí. Proti infekcím už tak dobrá není,“ řekl Albert Bourla v nedělním rozhovoru pro pořad Face the Nation.
Steven Danehy, mluvčí společnosti Pfizer, uvedl, že Bourla se odvolával na „rané a předběžné“ údaje. Poukázal na studii oznámenou v lednu, která zkoumala jak čtvrtou dávku v současnosti schváleného přípravku, tak i přípravek zaměřený na variantu omikron.
„Pokračujeme ve shromažďování a vyhodnocování všech dostupných údajů. Nadále povedeme otevřený dialog s regulačními orgány a zdravotnickými úřady, abychom pomohli informovat o strategii vakcíny proti covidu v závislosti na vývoji viru,“ uvedl Danehy v prohlášení.
Bílý dům a FDA mlčí
Mluvčí Bílého domu odkázal dotazy týkající se předložení vakcíny na Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Mluvčí úřadu se odmítl vyjádřit.
Bourla již dříve v rozhovoru pro televizi CNBC popsal předloženou zprávu společnosti jako „významný balík údajů o potřebě čtvrté dávky“. Jeho závěry odrážejí trendy pozorované zdravotnickými orgány po celém světě, které zkoumaly účinnost vakcíny během vlny varianty omikron na začátku tohoto roku.
Kohortová studie, kterou minulý měsíc zveřejnilo CDC, zjistila, že účinnost vakcíny proti covidu se u těch, kteří před čtyřmi až pěti měsíci dostali třetí dávku jedné z mRNA vakcín, snížila na 66 %. Účinnost vakcíny proti hospitalizacím v souvislosti s covidem byla v této skupině 78 %.
Bourla uvedl, že společnost se snaží vytvořit novou vakcínu, „která bude chránit proti všem variantám, včetně omikronu, ale také něco, co dokáže chránit nejméně po dobu jednoho roku“.
„Omikron byl první, který se dokázal obratně vyhnout imunitní ochraně, kterou poskytujeme. Ale také víme, že doba trvání ochrany netrvá příliš dlouho,“ řekl.
Další booster na podzim?
Američtí zdravotníci již dříve uvedli, že k odvrácení nových vln viru bude pravděpodobně zapotřebí další posilovací injekce, i když pro většinu lidí možná až na podzim.
„Doufáme, že po třetím očkování získáme dostatečně dlouhou dobu, abychom skončili na ročním posilovacím očkování,“ řekl Dr. Peter Marks, nejvyšší představitel FDA pro vakcíny, na akci pořádané Kalifornskou univerzitou v San Franciscu a Stanfordskou univerzitou v lednu.
Tento časový plán zopakovali i vedoucí pracovníci společnosti Moderna, která rovněž spěchá s testováním nových verzí své vakcíny. Doufá, že regulační orgány dají zelenou před potenciální „podzimní posilovací sezónou“.
„Je čas aktualizovat vakcínu proti mutacím, které v současné době kolují. Musíme také zlepšit odolnost proti těm novým variantám, které vzbuzují obavy,“ řekl minulý měsíc investorům prezident společnosti Moderna Stephen Hoge.
Představitelé však uvedli, že časový harmonogram čtvrté dávky by mohl být urychlen u skupin, které jsou náchylnější k závažným průlomovým infekcím.
Pouze pro ohrožené
„Nemyslím si, že uslyšíte nějaká doporučení, která by byla plošná pro všechny,“ řekl minulý měsíc novinářům Dr. Anthony Fauci, hlavní lékařský poradce prezidenta.
Podle údajů CDC podstoupila posilovací očkování téměř polovina všech očkovaných dospělých a více než dvě třetiny očkovaných amerických seniorů.
Tempo nových případů a hospitalizací v důsledku vlny omikronu na začátku letošního roku v celé zemi nadále klesá. Stále je však hlášeno v průměru více než tisíc úmrtí na covid denně.
V Evropě – která po prudkém nárůstu onemocnění omikronem rovněž zaznamenala prudký pokles počtu nakažených – tempo nových případů opět stoupá poté, co několik zemí přistoupilo ke zrušení pandemických omezení.
„Velmi pravděpodobně se bude přihlížet k tomu, jaká podskupina lidí má sníženou ochranu proti důležitým parametrům, jako je hospitalizace,“ řekl Fauci.