Jsou turisty jen napůl, kombinují totiž práci s kočovným životem – říká se jim digitální nomádi. Následkem koronavirové situace se k tomuto životnímu stylu nyní přiklonilo více lidí.
Digitální nomád je často spojován s představou hipstera žijícího na Bali. Koronavirus ale přinutil pracovat z domova značnou část světa. Někteří lidé si tak uvědomili, že pracovat z různých míst je vlastně zajímavé.
Státy se proto na tuto sortu lidí začaly zaměřovat. Aby vyrovnal ztrátu turistických příjmů, zavedl v červenci Barbados jako jeden z prvních „vízum digitálního nomáda“. Řada dalších zemí na sebe nenechala s podobnými možnostmi čekat – Estonsko, Gruzie, Anguilla nebo Chorvatsko.
Nevýhodou těchto programů ale je, že vyžadují potvrzení o vysokém výdělku, některé pak účtují poplatek za podání žádosti. Přesto nová pracovní víza získala na popularitě.
Většina pracujících se ale zajímá o krátkodobé pobyty v zahraničí. Cílící na tento typ nomádů, spustila v červenci společnost NomadX svůj projekt. Nabízí v Portugalsku pokoje, apartmány nebo sdílené byty klidně jen na měsíc. V příštím roce plánuje expanzi do dalších zemí, jako je Španělsko, Německo a Česká republika.
Některé společnosti pak zaznamenaly obrovský nárůst zákazníků nomádů, jako třeba Flatio nabízející byty na pár měsíců. Ani karavany ale nezůstaly pozadu. Společnost Indie Campers se chystá spustit službu dlouhodobého předplatného poté, co zaznamenala 225% nárůst rezervací na déle než čtyři týdny.
„Očekává se, že pandemie koronaviru povede v příštích dvou až třech letech k 10násobnému nárůstu digitálních nomádů,“ uvedl pro Via News odborník z oboru.