Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil obnovení vízové povinnosti pro občany zemí, které Rusko zařadilo na seznam „nepřátelských“. Informuje o tom Reuters.
V projevu na setkání s politickou stranou Jednotné Rusko v Moskvě Lavrov uvedl, že na příslušném nařízení se pracuje.
„Tento zákon zavede řadu omezení vstupu na území Ruska,“ uvedl ministr.
Dne 7. března vydala ruská vláda seznam zemí, které „podnikají nepřátelské kroky vůči Rusku, ruským společnostem a občanům“, s odkazem na ekonomické sankce zavedené uprostřed rusko-ukrajinské války.
Podle výnosu zveřejněného na vládních internetových stránkách jsou na seznamu Albánie, Andorra, Austrálie, Velká Británie včetně Jersey, Anguilla, Britské Panenské ostrovy, Gibraltar, členské státy EU, Island, Kanada, Lichtenštejnsko, Mikronésie, Monako, Nový Zéland, Norsko, Jižní Korea, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, USA, Tchaj-wan, Ukrajina, Černá Hora, Švýcarsko a Japonsko.
Česká republika samotná byla na seznam nepřátelských zemí zařazena už dříve, když vláda ČR vyhostila zaměstnance ruské ambasády. Tento krok přišel poté, co se ukázalo, že ve výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích měli zřejmě prsty agenti ruských tajných služeb.
Západ nám vyhlásil válku, stěžuje si Lavrov
USA a jejich spojenci „přímo vyhlásili totální hybridní válku“ proti Rusku, pokračoval Lavrov.
„Západ neskrývá cíl této konfrontace, zničit ruskou ekonomiku. Podkopat vnitropolitickou stabilitu a v konečném důsledku Rusko výrazně oslabit, vytlačit nás na okraj mezinárodního života,“ dodal.
Západní země dospěly k „přímému státnímu banditismu, konfiskaci soukromého majetku a zřeknutí se závazků ve finanční a hospodářské oblasti,“ uvedl také Lavrov.
Rusko-ukrajinská válka, která začala 24. února, se setkala s mezinárodním pobouřením. EU, USA a Spojené království mimo jiné zavedly vůči Moskvě tvrdé finanční sankce.
Podle odhadů OSN bylo na Ukrajině zabito nejméně 1 119 civilistů a 1 790 jich bylo zraněno. Skutečný počet může být ale mnohem vyšší.
Více než 3,8 milionu Ukrajinců také uprchlo do sousedních zemí, včetně ČR. Další miliony lidí byly podle agentury OSN pro uprchlíky vysídleny uvnitř země.