Dívky v Afghánistánu nebudou moci nadále navštěvovat střední školy. Minulý týden to veřejně oznámil Talibán. Mezinárodní komunita však jeho krok tvrdě kritizovala. Světová banka se proto ve středu rozhodla pozastavit čtyři projekty na pomoc Afghánistánu v hodnotě 600 milionů dolarů. Informoval o tom server BBC a CNN.
Afghánistán neobdrží finanční pomoc přislíbenou od Světové banky. Ta se totiž rozhodla zmrazit čtyři balíčky financující tamní vzdělání, zdravotnictví a zemědělství.
Důvodem je rozhodnutí Talibánu z minulého týdne, který zakázal navštěvovat dívkám v Afghánistánu střední školy. Zvrátil tak původní postoj, který oznámil na začátku měsíce.
Podle Světové banky ale měly její projekty v hodnotě 600 milionů dolarů „silné zaměření na zajištění toho, aby z podpory těžily také dívky a ženy“.
Proto se je rozhodla pozastavit do té doby, než bude jejich původní cíl možné naplnit. Není však zatím známé, kdy by to mělo být.
Talibán pak plánuje střední školy pro dívky otevřít po vydání rozhodnutí ohledně školních uniforem. Na všech školách by totiž měly být v souladu s právem šaría a afghánskou tradicí. Ve středu o tom informoval server BBC.
O víkendu se v Kábulu kvůli rozhodnutí Talibánu konaly protesty
V pátek vlády deseti zemí, včetně Velké Británie a Spojených států amerických, oznámení Talibánu ve společném prohlášení rázně odmítly.
Rozhodnutí Talibánu však zvedlo nejen kritiku mezinárodní komunity, ale také Afghánců uvnitř země. O víkendu se tak blízko ministerstva školství v Kábulu konaly protesty.
O čtyřech projektech na podporu Afghánistánu rozhodla Světová banka začátkem března. Po jejich aktivování by však peníze obdržely agentury Organizace spojených národů, které by je dále distribuovaly, nikoli přímo Talibán.
Původně chtěla Světová banka na projekty v Afghánistánu využít miliardu dolarů z fondu na podporu „urgentních potřeb“.
Afghánský fond byl totiž zmražen loni v srpnu poté, co po odchodu americké armády získal opět moc Talibán. Vlády ostatních států rovněž tehdy zmrazily finanční pomoc a zahraniční rezervy Afghánistánu.
Reagovaly tím na hrubé porušování lidských práv tamním režimem. Omezená byla Talibánem také ženská práva a většina pokroku, který se v jejich ohledu za poslední dvě dekády podařilo vybojovat.
Afghánské ženy například nemohou v současnosti usilovat o některá pracovní místa a při cestování musí být doprovázené mužským příbuzným. Informoval o tom server CNN.