Maďarský nacionalistický premiér Viktor Orbán získal ve všeobecných volbách v zemi s přehledem čtvrté funkční období. Ve svém projevu zkritizoval i ukrajinského prezidenta, píše BBC.
Podle předběžných výsledků získala jeho pravicová strana Fidesz 53,1 % hlasů, přičemž 98 % hlasů bylo sečteno.
Opoziční aliance vedená Peterem Marki-Zayem zůstala s 35 % daleko za ní.
Orbán ve svém vítězném projevu kritizoval bruselské byrokraty a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a označil je za „protivníky“.
Zelenskyj opakovaně kritizoval Orbánův zákaz transferu zbraní na Ukrajinu, s níž má společnou hranici. Pan Orbán, který má úzké vztahy s Moskvou, však ruskou invazi odsoudil a od února, kdy válka začala, přijal půl milionu uprchlíků.
„Nikdy jsme neměli tolik odpůrců,“ řekl, citován agenturou AFP. „Bruselské byrokraty… mezinárodní mainstreamová média a ukrajinského prezidenta.“
V návaznosti na výsledek poslal ruský prezident Vladimir Putin Orbánovi podle Kremlu blahopřání prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv Telegram.
„Navzdory složité mezinárodní situaci je další rozvoj dvoustranných partnerských vazeb plně v souladu se zájmy národů Ruska a Maďarska,“ napsal Putin.
Orbán uvedl, že jeho „obrovské vítězství je vidět z Měsíce, ale jistě i z Bruselu“.
Pokud bude vítězství oficiálně potvrzeno maďarskou volební komisí, bude to již čtvrté vítězství strany Fidesz v řadě od roku 2010. Národní volební úřad uvedl, že Fidesz bude mít 135 křesel, což je dvoutřetinová většina, a opoziční aliance bude mít 56 křesel – opět na základě předběžných výsledků.
Napjaté vztahy s EU
Osmapadesátiletý Orbán má napjaté vztahy s EU, která se domnívá, že Fidesz podkopává maďarské demokratické instituce.
Za 12 let své vlády Orbán přepsal ústavu, obsadil nejvyšší soudy svými lidmi a změnil volební systém ve svůj prospěch.
Během kampaně se opozice řídila heslem „Orbán, nebo Evropa“.
Její kandidát Peter Marki-Zay tvrdil, že Maďarsko by se mělo připojit k Polsku, Velké Británii a dalším zemím a dodávat zbraně Ukrajině. A v případě výzvy, a to pouze v rámci NATO, by mělo dokonce zvážit vyslání vojáků.
Opozice si stěžovala, že Fidesz izoloval Maďarsko od hlavního evropského proudu a od konsensuální demokracie, spravedlnosti a slušnosti.
Volby v Maďarsku sledovalo více než 200 mezinárodních pozorovatelů a tisíce dobrovolníků napříč politickým spektrem.
Volební účast dosáhla 68,69 %, čímž se téměř vyrovnala rekordnímu počtu voličů v posledních celostátních volbách v roce 2018.
Vůdce konzervativní opozice pan Marki-Zay uznal porážku v neděli pozdě večer. „Nebudu skrývat svůj smutek a zklamání,“ řekl svým příznivcům a obvinil Fidesz z vedení kampaně „lží a nenávisti“.
Tvrdil, že opozice udělala „vše, co bylo v lidských silách“, ale že kampaň byla „nerovným bojem“. Opoziční politici se podle něj jen velmi málo objevovali ve státních médiích.