Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že si nemyslí, že by transsexuální ženy měly soutěžit v ženských sportovních disciplínách. Informuje o tom BBC.
Problematika transgender sportovců – soustředěná kolem rovnováhy inkluze, sportovní spravedlnosti a bezpečnosti v ženském sportu – se v poslední době soustředila na případ transgender cyklistky Emily Bridges.
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) rozhodla, že Bridges nemůže startovat ve svém prvním elitním závodě žen.
Johnson se vyjadřoval k celé řadě otázek, včetně přístupu vlády k zákazu tzv. konverzní terapie. „Nemyslím si, že by biologičtí muži měli soutěžit v ženských sportovních soutěžích. Možná je to kontroverzní, ale mně to prostě připadá rozumné,“ řekl konzervativní premiér.
„Také si myslím, že ženy by měly mít prostory – ať už v nemocnicích, věznicích nebo šatnách, které jsou určeny ženám. Dál jsem o tom nepřemýšlel,“ uvedl Johnson.
„Pokud se tím dostávám do konfliktu s některými jinými, pak si to musíme vyříkat. Neznamená to, že nemám nesmírné pochopení pro lidi, kteří chtějí změnit pohlaví. Je nezbytné, abychom lidem při jejich rozhodování poskytli maximální lásku a podporu,“ míní politik. „Jsou to složité otázky a nelze je vyřešit jedním rychlým a jednoduchým zákonem. Je třeba hodně přemýšlet, abychom to udělali správně,“ dodal.
Johnsonova slova zazněla ve chvíli, kdy se objevil dopis podepsaný skupinou elitních cyklistek – včetně vysloužilých olympioniček, vědců a výzkumníků. List vyzval UCI, aby zrušila svá pravidla týkající se účasti transgender lidí a hladiny testosteronu. Místo toho by měl zavést kritéria způsobilosti pro ženy „na základě ženských biologických charakteristik“.
V dopise – s odkazem na situaci Emily Bridges – se uvádí, že sportovkyně ve Spojeném království jsou připravené k bojkotu. „UCI a britská cyklistika by měly vyslyšet obavy o spravedlnost v našem sportu,“ píše se v něm.
Nejnovější pokyny Mezinárodního olympijského výboru – aktualizované v listopadu 2021 po olympijských hrách v Tokiu – říkají, že by se nemělo předpokládat, že transgender sportovec má automaticky nespravedlivou výhodu v ženských disciplínách.
Hladina testosteronu jako hlavní ukazatel
Doporučilo, aby si jednotlivé sporty zastřešené olympijskými hrami – například atletika, vzpírání, gymnastika a plavání – vytvořily vlastní pravidla týkající se transgender sportovců. Mají se odvíjet od naměřené hladiny testosteronu, tedy mužského hormonu.
Světová atletika stanovila jako referenční hodnotu pět nanomolů na litr a cyklistika pod pět nanomolů.
Světové ragby zakázalo hrát transsexuálním ženám na elitní úrovni, zatímco domácí politika ragbyové fotbalové unie v Anglii povoluje hrát transsexuálním ženám za určitých podmínek založených na testosteronu.
Pokyny MOV však kritizovali někteří lékařští odborníci. 38 z nich podepsalo prohlášení, v němž zpochybňují změny provedené v politice týkající se potlačení testosteronu u transgender žen.
Sportovní orgán uvedl, že spoléhat se pouze na hladinu testosteronu v ženských disciplínách již není považováno za dostatečný důvod k určení, zda má závodník nespravedlivou výhodu, či nikoli.
Někteří lékaři však uvedli, že pokyny byly vypracovány především z hlediska lidských práv a málo zohledňují lékařské a vědecké otázky.