Pro mnohé lidi den začíná prvním douškem ranní kávy. Málokoho by však napadlo, že za její kvalitou stojí práce nepovšimnutých okřídlených pomocníků. Nová studie vědců z Kostariky, země proslulé vybranými druhy kávovníků, z nichž se praží káva s jemnou chutí, kořeněným aroma a akurátní kyselostí, odhalila, že nejhojnější a největší kávová zrna se vyskytují v oblastech s dostatkem včel a ptáků. Napsal o tom deník DailyMail.
Kvalitu kávy určují vhodné podmínky pro kávovníky. Podle nové studie publikované v PNAS vědců z Centra pro tropický zemědělský výzkum CATIE v Kostarice se však hojnější a větší zrna vyskytují v oblastech, v nichž je dostatek ptáků a včel.
Bez nich jsou výnosy kávy o čtvrtinu nižší a kávová zrna se vyznačují horší kvalitou, vyplývá z výsledků práce týmu z Cartaga.
Výzkumníci provedli experiment na 30 kávových farmách v zemích Severní a Střední Ameriky. Chtěli posoudit, jaký přínos pro kávovníky opylování a ochrana proti škůdcům má.
Farmy rozdělili do čtyř skupin, a to na plantáže s ochranou proti ptákům, ochranou proti včelám, ochranou proti včelám i ptákům a některé nechali přístupné pro oba živočichy, píše DailyMail.
Spolupráce nese ovoce
Nejzdravější kávovníky s nejkvalitnějšími kávovými zrny rostou tam, kde se vyskytuje dostatek ptáků a včel, hovoří výsledná data. Ptáci hubí škůdce a včely opylují květy, přičemž nejlepší výsledky experti pozorovali tam, kde oba druhy pracovaly společně.
„Dosud vědci obvykle počítali přínosy ptáků a včel odděleně a pak je jednoduše sečetli. Ale příroda je vzájemně se ovlivňující systém plný důležitých synergií a kompromisů,” řekla hlavní autorka studie, tropická ekoložka Alejandra Martínez-Salinas.
„Jedním z důvodů, proč jsme takovou studii dělali, byla snaha přispět k ochraně živočišných druhů, na nichž jsme závislí a které někdy považujeme za samozřejmost,” vysvětlila Martínez-Salinas.
Řekla, že ptáci a miliony dalších druhů podporují náš způsob života. Současně však čelí našim hrozbám.
Vědci také zjistili, že spousta z těchto ptáků migrovala ze Severní Ameriky. Ochrana ptactva v USA a Kanadě tedy může ovlivnit výnosy kávy ve Střední a Jižní Americe.