Vědci analyzovali slavnou kostru býložravého triceratopse pojmenovanou jako Big John, která byla objevena v roce 2014 a vydražena minulý rok v Paříži za 7,2 milionu dolarů. Zjistili, že tato impozantní zvířata mohla být stejně tak nelítostnými zabijáky jako predátoři, kteří je lovili. Všimli si totiž rozsáhlé díry na krčním límci, který triceratops používal k ochraně jako štít. Vypadá to, že na něj zezadu zaútočil jiný rohatý dinosaurus. Napsal o tom web ScienceAlert.
Triceratops, jehož vědci pojmenovali jako Big John, žil v oblasti dnešní Jižní Dakoty v období pozdní svrchní křídy před 66 miliony let. Minulý rok byly jeho ostatky v Paříži vydraženy za 7,2 milionů dolarů.
Big John byl dva metry vysoký a osm metrů dlouhý. Velkou část jeho délky přitom se svými 2,5 metry zastupuje samotná lebka. Kostra nalezená v roce 2014 je téměř kompletně zachovalá. Obsahuje 60 procent kostí vyhynulého zvířete.
Než Big John dorazil na aukci, vědci jeho ostatky dopravili do Říma, kde je restaurovali a přitom podrobně analyzovali. Náhodou si všimli velké díry na pravé straně krčního límce, který sloužil jako ochranný štít před predátory či při zápasech s ostatními jedinci svého druhu.
Na studii tohoto zranění se podíleli přizvaní experti z několika italských univerzit. Jejich společná práce byla publikována v odborném časopise Nature.
Smrtící útok vlastního druhu
Triceratops měl doslova opancéřovanou hlavu se třemi nebezpečnými rohy, kterými při obraně mohl zabít i mnohem větší predátory, jakými byli například tyrannosauři.
Paleontologové dosud předpokládali, že pokud došlo na souboje mezi triceratopsy, zvířata se zaklestila rohy či do sebe rohy narážela.
Rána Big Johna ovšem podle nové studie naznačuje zákeřný a život ohrožující úder zezadu. „Vypadá to, že rána mu byla způsobena zezadu. Cizí roh pronikl skrze krční límec a následně sklouzl až k zobáku, což způsobilo zranění ve tvaru klíčové dírky,” citoval web ScienceAlert autory výzkumu.
Triceratops souboj i přes své zranění přežil. Zemřel zhruba rok a půl nato. Není zřejmé, zda kvůli dlouhodobým následkům svého zranění. Vědci si však všimli známek hojení kostí, což této teorii nahrává.