Srí Lanka oznámila, že nebude dočasně schopná splácet své zahraniční dluhy. Potřebuje totiž platit především za importy základního zboží a paliva. Čelí tak v současnosti největší ekonomické krizi za posledních 70 let. V příštích týdnech proto začne vyjednávat s Mezinárodním měnovým fondem ohledně záchranné půjčky. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Dvě největší světové ratingové agentury Fitch Ratings a S&P Global Ratings oznámily, že Srí Lanka nebude schopná platit své zahraniční dluhy. V pondělí musí země zaplatit 78 milion dolarů na úrocích ze svých mezinárodních státních dluhopisů.
Pokud peníze neodešle do 30 dní po určeném datu, nezaplatí své zahraniční dluhy poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1948. Srí Lanka totiž v současnosti čelí největší ekonomické krizi za posledních 70 let. Informoval o tom server BBC.
Potýkat se země musí také s masivními protesty kvůli výpadkům elektřiny a rostoucím cenám základních potravin a paliva. Proto také guvernér tamní centrální banky Nandalal Weerasinghe oznámil, že se rozhodl dočasně zahraniční dluhy nesplácet. Peníze totiž potřebuje především na zaplacení dovozů základního zboží.
„Dostali jsme se do chvíle, kdy je pro nás splácení zahraničních dluhů těžké, až nemožné. Nejlepší krok, který můžeme nyní udělat, je restrukturalizovat náš dluh a vyhnout se propadu naší ekonomiky,“ okomentoval situaci podle serveru Al Jazeera guvernér tamní centrální banky.
O pomoc chce Srí Lanka požádat také Indii nebo Čínu
Srí Lanka tedy dočasně nezaplatí dluh ve výši 35,5 miliard dolarů. Ministr financí pak za hlavní důvody krize označil světovou pandemii a trvající válku na Ukrajině. Země se proto také rozhodla příští týden zahájit rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem. Vyjednat s ním chce nový balíček půjček.
Vláda se hodlá také obrátit o pomoc na ostatní státy. Spolupráci očekává především od svých největších věřitelů, kterými jsou Indie a Čína. I přes současnou situaci má totiž dle serveru The Hindu Srí Lanka dobrou pověst ohledně splácení svých dluhů a proto je považována za dobrého partnera.
Po oznámení vlády týkající se dočasné neschopnosti splácet zahraniční dluhy vzrostla také kritika prezidenta Gotabaya Rajapaksa a premiéra Mahinda Rajapaksa.
Oba bratři čelí protestujícím, kteří si stěžují na výpadky elektřiny dlouhé až 13 hodin nebo stoupající inflaci. Ta nedávno na Srí Lance dosáhla 20 procent. Politická strana Rajapaksa pak v současnosti nedrží v parlamentu většinu.