Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí informovala o dvou nových subvariantách vysoce nakažlivého, ale mírného omikronu, koronaviru, který například v mnoha oblastech Čínu donutil přistoupit na tvrdý lockdown. Vědci z WHO nyní budou objevené varianty koronaviru BA.4 a BA.5 studovat. Chtějí zjistit, zda jsou infekčnější nebo agresivnější. Desítky zachycených případů hlavně v Jihoafrické republice se však vyznačují mírnými příznaky. Nikdo nebyl hospitalizován. Informovala o tom agentura Reuters.
WHO sleduje dvě nové subvarianty koronaviru omikron, který jako poslední mutace koronaviru zaplavil svět, ale zase rychle odezněl. Vážné problémy však způsobil Číně, zejména pak Šanghaji a Hongkongu. Zatímco zbytek světa rozvolňoval, Čína smyčku utahovala.
Novými subvariantami omikronu jsou BA.4 a BA.5. Dominantními se staly subvarianty BA.1 a BA.2. WHO ale rovněž pozoruje příbuzné BA.1.1 a BA.3 upozorňuje Reuters.
Pochopení viru je možné jen tehdy, když jej vědci studují a sledují jeho šíření a dopad na zdraví v dlouhodobějším měřítku.
WHO uvedla, že varianty „začala sledovat kvůli dalším mutacím, které je třeba dále studovat, abychom pochopili jejich vliv vliv na potenciál úniku imunitního systému.”
Zatím jen mírné příznaky
Subvarianta omikronu BA.2 tvoří 94 procent všech zachycených případů. Vytlačila jak agresivnější deltu, tak subrariantu omikronu BA.1.
BA.1 a BA.2 se vyznačují mnohem větší infekčností než předchozí koronavirové varianty. Pro zdraví však představují menší riziko, protože se vyznačují celkově mírnějšími příznaky.
K pochopení toho, jakou měrou oproti dřívějším variantám omikron způsobuje takzvaný „ long covid” jsou zapotřebí další studie.
Viry mutují neustále, ale ne každá taková mutace ovlivňuje schopnost viru šířit se nebo unikat získané imunitě po očkování či prodělání nemoci. Mutace také mohou měnit závažnost onemocnění.
Zatím WHO sleduje desítky případů. Varianta BA.4 byla od 10. února do 30 března zachycena v Jihoafrické republice, Dánsku, Botswaně, Skotsku a Británii.
Subvarianta BA.5 byla v Jihoafrické republice pozorována od minulého týdně. V pondělí však byly v Botswaně zachyceny čtyři případy BA.4 a BA.5. Jedná se o očkované osoby ve věku mezi 30 a 50 lety. Mají mírné příznaky.
S těmito mutacemi zatím žádné hospitalizace hlášeny nebyly. Vědci ale upozorňují na mutaci L452R, kterou spojují s odolností vůči některým protilátkám.