Srí Lanka čelí nejhorší ekonomické krizi od 70. let. Zdražují všechny základní komodity. Zemi trápí nedostatek potravin a léků, výpadky dodávek elektřiny a vysoká inflace. Lidé volají po sesazení prezidenta Gotabaji Radžapaksy, jemuž současnou situaci dávají za vinu. Včera policie rozháněla demonstranty ve městě Rambukkana a došlo ke střelbě ostrými náboji. Incident vedl ke smrti jednoho z protestujících, několik jich bylo zraněno, píše BBC.
V úterý ve městě Rambukkana na Srí Lance zmítané nejhorší ekonomickou krizí od 70. let došlo ke střetům demonstrantů a policie v reakci na další zdražování komodit, jako jsou pohonné hmoty a základní potraviny, pšenice a mouka. Napsal o tom server BBC News. Demonstrace trvala 15 hodin.
Naštvaní řidiči zablokovali dálnici spojující města Kolombo s Kandy. Na vozovce zapalovali pneumatiky.
Protestující také osm hodin blokovali železniční trať nákladním vozem převážejícím palivo. Policie se je podle deníku The Guardian snažila rozehnat slzným plynem. Civilisté trať odmítali opustit.
Frustrovaný dav to zřejmě vyprovokovalo a na policii zaútočil s kameny. Ozbrojené složky odpověděly ostrou municí.
Zásah policie vedl ke 14 zraněným, kteří byli převezeni do fakultní nemocnice v nedalekém Kegallu. Jeden muž přišel o život, další dvě osoby podstoupily operaci. V kritickém stavu jsou celkem tři lidé, potvrdila ředitelka nemocnice Mihiri Priyangani.
„Máme podezření na střelná zranění,” řekla Priyangani. „Přesnou příčinu smrti však určí až pitva.”
Použili jsme minimální sílu
Demonstranti po příslušnících policie házeli kameny a další předměty. Někteří z nich byli zraněni.
„Policie musela střílet, aby demonstranty rozehnala,” uvedla policejní mluvčí Nihal Talduwa. Tvrdí, že policie k rozehnání davu použila „minimální sílu”. Mnozí lidé se ale ptají, proč ostrá munice?
Incident odsoudil také zástupce OSN na Srí Lance a velvyslanci USA a EU. Americká velvyslankyně v zemi Julie Chung vyzvala k transparentnímu vyšetřování násilí a dodala, že musejí být dodržována práva lidu na pokojný protest.
Generální inspektor policie C. D. Wickramaratne v prohlášení uvedl, že se policie snažila zabránit skupině demonstrantů v zapálení nákladního vozu obsahujícího 30 000 litrů paliva. Videa na sociálních sítích ale žádnou takovou hrozbu nedokázala.
Další vlnu pobouření vyvolaly záznamy, na nichž jsou k vidění střety v dalších částech země. Policie na nich demonstranty rozhání slzným plynem.
K demonstracím v posledním měsíci na Srí Lance dochází pravidelně. Lidé volají po sesazení prezidenta Gotabaja Radžapaksa, jehož viní ze špatné ekonomické situace v zemi.