Ani území Ruské federace, která iniciuje invazi na Ukrajinu, nezůstává nedotčeno. Tisíce akrů sibiřského permafrostu jsou v plamenech. Strašlivé video, na kterém zvířata prchají z pekla.
Zatímco ruský vůdce Vladimir Putin pustoší Ukrajinu svými vojenskými silami, sám čelí pohromám na svém území v podobě přírodních živlů. Na Sibiři na východě Ruska propukají rozsáhlé požáry. V úterý o tom informoval Daily Star.
Plameny zde šlehají k apokalyptickému černému nebi napříč třemi rozlehlými oblastmi Sibiře – Omskem, Ťumeňem a Krasnojarskem. Na záběrech z videí umístěných na Twitterové stránce The Siberian Times se hasiči marně snaží zmírnit ohnivé peklo. Vyděšená zvířata ve žhnoucí krajině se pokouší uniknout před smrtí. V ohni jsou tisíce akrů sibiřského permafrostu. „Proč se bohové tak zlobí?“ Zazněl komentář na internetu jedné ženy z Ťumeňe. Jakoby to byla odpověď vyšší moci na aktuální dění na Ukrajině, kde Putinova válka dosáhla ještě silnější intenzity necelé tři kilometry od Donbasu.
Podle znalců jde o neobvykle brzký začátek sezóny lesních požárů v Rusku. Zasažena jsou rozsáhlá území západní, střední, jižní a východní Sibiře. Jen v Krasnojarském regionu, necelé čtyři kilometry východně od Ťumeňe, bylo prý požárem zničeno více než 60 domů. Dusivý kouř pohltil velká města, jako je Omsk, Novosibirsk a Krasnojarsk.
Vypalování trávy a podzemní ohně
Greenpeace uvádí, že alarmující lesní požáry postihují dvojnásobnou plochu ve srovnání s touto dobou v loňském roce. „Je zde nyní mnohem více míst, která se nedaří dostat pod kontrolou,“ řekl mluvčí Alexej Yaroshenko s tím, že mnoho z nich bylo pravděpodobně způsobeno nelegálním vypalováním trávy. Plameny jsou navíc živeny silným větrem. Někteří odborníci se domnívají, že ke vzniku fatálních požárů přispěly podzemní ohně, které na Sibiři mimořádně hojně doutnají od loňského léta.
V roce 2021 požáry zničily více než 113 000 km čtverečních ruských lesů, což je rekord od začátku záznamů. „Za posledních několik let, kdy rozsah požárů přesáhla 15 milionů hektarů (téměř 150.000 km čtverečních), se to se vší pravděpodobností stalo novým normálem v podmínkách nové klimatické reality,“ uvedlo to Greenpeace.
Lesní požáry na Sibiři rozmrazují permafrost, uvolňují emise oxidu uhličitého a metanu do atmosféry a zvyšují tak riziko dalších požárů. Zejména metan má v krátkodobém horizontu zvláště silné dopady na zahřívání skleníků. Na rozdíl od lesních požárů, které vypukly v Austrálii a USA, které se šíří po suché vegetaci, zdejší arktické požáry spalují samotnou zemi. Zpráva OSN o klimatu z února také varovala, že klimatická krize v kombinaci se změnami ve využívání půdy povede k větším a nevyzpytatelnějším lesním požárům v mnoha regionech. Putinovy vlády v postižených oblastech zavedly mimořádná opatření.