Vědci z Kalifornie chtějí poslat zprávu do kosmu. Určena má být mimozemským civilizacím. Měla by představovat univerzální komunikační prostředek obsahující informace o životě na Zemi, naši polohu ve vesmíru a digitalizované obrázky Sluneční soustavy, zemského povrchu a lidského vzhledu. Někteří vědci ale varují, že nevíme, kdo poslouchá. Snaha o kontakt s mimozemšťany muže být nebezpečným hazardem s lidským životem. Informoval o tom časopis Scientific American.
Začátkem dubna vědci z Laboratoře tryskového pohonu NASA Kalifornského technologického institutu představili projekt Galaktický maják, o němž napsali v článku publikovaném na odborném webu Arxiv. Na něm se zveřejňují práce, které ještě neprošly recenzním řízením.
Navrhovaná zpráva naváže na poselství, která již lidstvo do hlubin kosmu vyslalo v rámci misí Voyager.
Zpráva má obsahovat základní matematické a fyzikální pojmy sloužící jako možný univerzální komunikační prostředek. Kromě nich bude obsahovat údaje o biochemickém složení života na Zemi, přesně vyznačenou polohu Sluneční soustavy a Mléčné dráhy vzhledem ke známým kulovým hvězdokupám a digitalizované vyobrazení Sluneční soustavy, zemského povrchu a lidského vzhledu. Zakončena bude výzvou k odpovědi potenciálního příjemce.
„Známe polohu více než 50 kulových hvězdokup. Pokud ve vesmíru nějaká pokročilá civilizace existuje, vsadíme se, že jestli znají astrofyziku, znají také polohu těchto hvězdokup. Můžeme to tedy použít jako souřadnici k přesnému určení polohy Sluneční soustavy,” uvedl vedoucí projektu Jonathan Jiang.
Nevíme, kdo poslouchá
Výzkumníci zprávu chtějí poslat buď radioteleskopem Allen Telescope Array v Kalifornii či Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) v Číně.
Po významném poškození observatoře Arecibo v Portoriku jsou tyto dva jedinými radioteleskopy patřícími k projektu SETI, v jehož rámci vědci pátrají po mimozemském životě ve vesmíru.
V tuto chvíli jsou však radioteleskopy schopny pouze naslouchat, nikoliv komunikovat. Experti proto zvažují, jakým způsobem zprávu odeslat. Podle nich to ale možné je a pokud by k tomu mělo dojít, tak v měsících březen či říjen, kdy se Země vzhledem ke Slunci a středu Mléčné dráhy nachází v úhlu 90 stupňů.
Mnoho výzkumníků však dlouhodobě před snahou kontaktovat možné mimozemské civilizace varuje. Nevíme, kdo nás zrovna poslouchá a jaké jsou s primitivnější hominidy jeho záměry, píše Scientific American.
První takový kontakt by pro lidstvo byl nejvýznamnější událostí, ale podle některých hlasů současně největším existenčním hazardem.
Jedním z odpůrců Galaktického majáku je Profesor Anders Sandberg z Oxfordské univerzity. Sandberg tvrdí, že nevíme, zda se tato zpráva donese k přátelské, nebo nepřátelské civilizaci.
Jedná se tedy o ohrožení druhu, které má větší váhu než možný přínos. Profesor připomněl lidskou historii, v níž docházelo ke scénáři, kdy vyspělejší civilizace zničila tu primitivnější.
Předpokládá se, že mimozemšťané by byly mnohem vyspělejší než lidstvo. Mnozí vědci ale upozorňují, že najít takové formy inteligentního života je stejně téměř nemožné. Šance, že lidstvo zprávu pošle na správnou planetu ve správný čas, jsou žalostně nízké.