Britský premiér Boris Johnson navštívil Indii, aby se svým protějškem Naréndrou Módím vyjednával o dohodě o volném obchodu. Dosáhnout jí chce do začátku listopadu. Největší překážkou jsou však v současnosti požadavky Velké Británie, aby se Indie vzdala vysokých tarifů na whisky. Druhá nejlidnatější země na světě chce na oplátku pro své pracovníky výhodnější víza. Informoval o tom server BBC a Financial Times.
Zástupci Velké Británie a Indie pokračují v rozhovorech, které zahájili v lednu letošního roku. Do konce října totiž chtějí státy uzavřít dohodu o volném obchodu. Třetí kolo debat by mělo začít příští týden. Informoval o tom server BBC.
Britský premiér Boris Johnson proto před víkendem odletěl do Indie, aby se setkal s indickým předsedou vlády Naréndrou Módím. Hovořit měli jak o svých požadavcích na obchodní dohodu, tak postoji Indie k Ukrajině. Země se totiž zatím k sankcím uvaleným na Rusko nepřidala.
Potencionálním zádrhelem obchodních rozhovorů by mohl být britský požadavek týkající se snížení cel na skotskou whisky. I když žádný jiný stát na světě nekonzumuje tolik whisky jako Indie, většina alkoholu je kvůli ochraně trhu vyráběná uvnitř země. Whisky dovážená z Británie proto čelí clům ve výši 150 procent.
Vysoká indická cla jsou proto také jedním z hlavních důvodů pro uzavření dohody. Kvůli nim totiž v současnosti Velká Británie dováží více zboží do Belgie, tedy mnohem méně zalidněného státu. Indie je přitom jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik světa.
Jedná se o zlatou příležitost, míní o dohodě britská ministryně obchodu
„Náš střednědobý cíl by bylo alespoň zdvojnásobit velikost našeho tamního trhu. S přihlédnutím k velikostí indické střední třídy si myslím, že bude poptávka opravdu vysoká. Indie by se mohla stát jedním z našich nejdůležitějších cílových trhů,“ okomentoval situaci pro server Financial Times šéf společnosti Chivas Brothers Jean-Etienne Gourgues.
Také britská ministryně obchodu Anne-Marie Trevelyan označila potencionální dohodu za „zlatou příležitost„. Obchod mezi oběma státy by totiž mohla do roku 2035 téměř zdvojnásobit. Analytici se však nadále obávají protekcionistického postoje indických politiků.
Indie ale nedávno uzavřela obchodní dohodu s Austrálií a Spojenými arabskými emiráty. Proto by mohla být otevřenější také směrem k požadavkům Velké Británie. Do dohody plánuje sama zahrnout také navýšení víz pro indické pracovníky. Taková žádost však může naopak narazit u britských politiků.
Od vyhlášení referenda ohledně opuštění Evropské unie roku 2016 jsou totiž britští voliči na téma imigrační politiky poměrně citliví. Proti by nejspíše byla také většina konzervativních britských poslanců. Britská ministryně obchodu však uvedla, že jsou „na stole všechny možnosti“.