Představenstvo Twitteru přijalo v pondělí večer nabídku podnikatele Elona Muska sociální síť odkoupit. Zaplatí za ni 44 miliard dolarů. Před převzetím společnosti však musí ještě počkat na potvrzení dohody akcionáři. Nejbohatší muž světa pak plánuje na Twitteru zavést změny, jako jsou delší příspěvky nebo možnost jejich editace. Informoval o tom server BBC a CNN.
Podnikatel Elon Musk získal souhlas představenstva Twitteru s jeho nabídkou společnost odkoupit za 44 miliard dolarů. Před převzetím společnosti však potřebuje ještě souhlas akcionářů. Ti by měli za každou akcii dostat 54,20 dolarů, tedy o 38 procent více, než byla jejich hodnota před zveřejněním Muskovy nabídky.
Po uzavření dohody v pondělí večer napsal Musk na svůj twitterový účet s více než 80 miliony sledovateli, že má Twitter „ohromný potenciál“. Hodlá proto v následujících měsících zavést změny, jako je například povolení delších příspěvků nebo zavedení editačního tlačítka. Informoval o tom server BBC.
Plánuje ale také upravit některé dříve zavedené restrikce na sdílení příspěvků. „Svoboda slova je základem fungující demokracie a Twitter je digitálním náměstím, kde jsou debatována témata zásadní pro budoucnost lidstva,“ okomentoval šéf Tesly rozhodnutí odkoupit Twitter ve svém prohlášení.
Někteří mediální analytikové se však podle serveru CNN Business obávají, že by jeho zásahy do fungování Twitteru mohly znamenat odstranění opatření mířených na boj s dezinformacemi a nenávistnými nebo obtěžujícími příspěvky.
Kdo bude Twitter vést není zatím jasné
Dohoda by měla být hotová později v letošním roce. Poté budou akcie společnosti odstraněny a stane se soukromou. Není však jasné, kdo bude zastávat její vedení. Šéfem Twitteru je v současnosti Parag Agrawal, který v pozici v listopadu loňského roku nahradil spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Musk se však vůči němu v minulosti vyjadřoval kriticky, přirovnal ho například ke Stalinovi.
Peníze na odkoupení společnosti si šéf Tesly částečně půjčí. Od investiční banky a dalších věřitelů získá 25,5 miliard dolarů. Sám pak zaplatí okolo 21 miliard dolarů. Jeho finanční plán byl také nejspíš důvod, proč představenstvo Twitteru změnilo názor poté, co vůči jeho nabídce zpočátku stavělo odmítavě.
Začátkem dubna totiž Musk získal podíl Twitteru v hodnotě 9,2 procent. Následně mu představenstvo nabídlo křeslo, pozici však odmítl a místo toho předložil svůj návrh společnost odkoupit. Vedení Twitteru ale následně aktivovalo takzvanou „jedovatou pilulku“, která by Muskovi zabránila odkoupit více než 15 procent společnosti.