Indii zasáhly vlny veder narušující všechny aspekty tamního života. Černý scénář vědců, v němž v některých oblastech na Zemi nastane vedro neslučitelné se životem, se pomalu naplňuje. Lidé přes den nemohou pracovat, největší nebezpečí pro organismus přitom nastává v noci. Teploty se v některých oblastech při zemi pohybují nad 50 stupni Celsia a meteorologické předpovědi vidinu úlevy nepřinášejí. Dusivé horko v Indii navíc ohrožuje sklizeň pšenice. Informují o tom stanice BBC a CNCB.
Velká horka v Indii jsou obvyklá zejména v květnu až červnu. Letos však podle stanice BBC News zemi zasáhla už v dubnu.
Letošní březen byl nejteplejší v dějinách země za posledních 122 let. Maximální teploty zde dosáhly 33 stupňů Celsia.
Nejde přitom o jednu vlnu. Různé oblasti Indie postupně každý rok zasáhne pět až šest vln veder. V létě je přerušuje období monzunů, které ochlazují vzduch i zemi.
Podle satelitních dat evropského systému Copernicus už 12. dubna teploty nízko při zemi přesáhly 50 stupňů Celsia.
Meteorologické předpovědi přitom nejsou příliš pozitivní ani do budoucna. Klimatologové v dalších dnech očekávají teploty okolo 48 stupňů Celsia. Rtuť teploměru v hlavním městě Dillí překročí 44 stupňů Celsia, očekávají odborníci.
Lidé přes den nemohou pracovat, v noci zase spát. Mimořádná vedra narušují schopnost regulace teploty vyčerpaného organismu, poté hrozí úpal. Největší rizika vznikají ve městech.
Městský tepelný ostrov
Extrémní vlny veder na životě ohrožují staré, velmi mladé, nemocné a chudé osoby, které nemají tolik možností k ochlazení.
Největší nebezpečí přitom ve městech nastává v noci kvůli efektu „městského tepelného ostrova”. Městská infrastruktura, včetně silnic, zadržuje teplo ještě dlouho po konci dne a ohřívá vzduch.
Nastávají teplé noci, které tělu přes noc brání v ochlazení. Tepelný stres se zvyšuje a spolu s tím vzrůstají i rizika zdravotních problémů. Příliš tepla v noci navíc narušuje spánek, jehož nedostatek má na zdraví rovněž zásadní vliv.
V Indii jsou navíc domy postaveny bez ventilace tak, aby teplo pohlcovaly.
Vlny veder ohrožují také přírodu. Zvyšují se rizika velkých požárů, které aktuálně vlny horka v Indii doprovázejí.
Ohrožena je také sklizeň pšenice a spolu s tím kompenzace jejího dovozu do dalších zemí kvůli válce na Ukrajině, píše stanice CNBC.
Na vině je klimatická změna a další faktory, včetně masivního odlesňování, výstavby betonové infrastruktury a změny ve způsobu využívání půdy. Počet extrémně horkých dní v Indii nebezpečně roste.
„Není pochyb o tom, že extrémních veder v Indii přibývá,“ potvrdil Maheš Palawat, viceprezident pro meteorologii a klimatické změny soukromé meteorologické společnosti Skymet Weather Services.