Stát na východě Afriky zasáhlo nejhorší sucho za posledních 40 let, což řadu rodin donutilo vyhledat pomoc. Na pediatrickém oddělení nemocnice v etiopském městě Gode tak končí vysoký počet podvyživených dětí. Svědectví z místa přinesla agentura Reuters. O neutěšené situaci v zemi dlouhodobě informuje Dětský fond OSN (UNICEF) a Světový potravinový program OSN (WFP).
Etiopie se potýká s nedostatečnou úrodou i úhynem dobytka, neboť země zápasí s největším suchem od roku 1981.
V úterý zástupci agentury Reuters v Gode General Hospital viděli tucet podvyživených dětí. Podle pediatra Mohammeda Amina čísla začala stoupat zhruba před pěti měsíci.
„Dosud jsme ošetřili 140 podvyživených dětí a z toho čtyři zemřely,“ uvedl lékař. „V tomto počtu jsou zahrnuti pouze ti, kteří k nám přišli a my jim poskytujeme léčbu, nikoli lidé v táboře,“ poznamenal.
Loni dle jeho slov nemocnice přijala 188 podvyživených dětí. Nyní však zdravotnické zařízení ošetřilo stejný počet za jediný měsíc, přičemž mnoho rodin přijíždí s několika podvyživenými dětmi, uvedl Amin.
Region Afrického rohu čelí nejsušším podmínkám za více než čtyři desetiletí. Tři po sobě jdoucí období dešťů totiž nezajistily dostatečné množství srážek, upozornil WFP.
Dle WFP v Africkém rohu potřebuje jídlo asi 15 milionů lidí. Číslo, které by do konce roku mohlo vzrůst až na 20 milionů.
„Z minulých zkušeností víme, že včasné jednání k odvrácení humanitární katastrofy je životně důležité, ale naše schopnost reagovat je omezená kvůli dosavadnímu nedostatku financí,“ prohlásil Michael Dunford, regionální ředitel WFP pro východní Afriku.
„Došlo k řadě klimatických šoků, které vedly ke zhoršení situace ve vztahu k nedostatku potravin,“ řekla mluvčí Světového potravinového programu Claire Nevill.
Mnoho rodin opustilo svůj domov, aby vyhledalo pomoc
35letá těhotná matka devíti dětí Nimo Mohammed nyní žije s celou svou rodinou v táboře v etiopském Somálsku na jihovýchodě země.
Pomoci se tam dostává více než 10 000 lidí, přičemž většinu z nich tvoří ženy a děti. Žijí v provizorních domech vyrobených z klacků, které kryjí plastové sítě nebo kusy oblečení.
„Toto sucho srazilo na kolena mě i celou moji rodinu,“ řekla Nimo agentuře Reuters. „Naše děti možná jedí jednou denně, ale dospělí, my někdy nejíme celé dny, aby se mohly najíst děti,“ podotkla.
S nedostatkem potravy se potýká i válkou zmítaný Tigraj. Za uplynulý rok tam na podvýživu podle studie provedené regionálními zdravotnickými úředníky a viděné agenturou Associated Press zemřelo nejméně 1900 dětí mladších 5 let. Úmrtí byla zaznamenána ve zdravotnických zařízeních po celém Tigraji mezi červnem loňského roku a 1. dubnem.