Také astronauti ve vesmíru musejí mít co do úst. Když letí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), berou si zásoby jídla. V případě kolonizace vzdálených oblastí v kosmu, například Marsu, přichází na mysl zásobování z naší mateřské planety. To však bude zdlouhavé a příliš drahé. Proto se vědci snaží přijít na to, zda je možné ve vesmíru potraviny pěstovat. Kromě pěstování rostlin v kosmickém prostředí se zaměřili také na vývoj umělého masa z kravích buněk, píše BBC a Space.
Izraelská společnost Aleph Farms se specializuje na pěstování masa z buněk. Představitelé startupu věří, že umělé maso je ekologicky šetrnou budoucností ne jen na Zemi, ale také ve vesmíru. Při jeho výrobě totiž netrpí žádné zvíře.
Startup maso z buněk na Zemi vypěstovat dokáže. Ve vesmíru ale panují zcela odlišné podmínky. Společnost Aleph Farms však v roce 2019 svedla s pomocí 3D tiskárny uzpůsobené k práci s biologickým materiálem „vytisknout” poživatelný steak z kmenových buněk krávy. Uvedl o tom Space.
Před několika dny se vrátila mise SpaceX Axiom Mission 1 „požehnaná” Aleph Farms. Vědci na ISS vypěstovali stejk z kravích buněk, ale tentokrát způsobem, jakým startup s masem pracuje na Zemi. Uvedla o tom stanice BBC.
Buňky odebrané z krávy vědci „nakrmí” aminokyselinami a sacharidy potřebnými k růstu. Buňky se následně množí, až vytvoří svalovou tkáň. Nakonec se z ní stane poživatelné maso.
Společnost maso pěstuje v tancích evokujících zařízení v pivovaru.
Neúroda na Marsu
Vědci nyní postup zopakovali na ISS. Nechali buňky množit v boxu o velikosti zhruba dvou krabic od bot. Na Zemi dopravili maso s rozměry kreditní karty.
Nyní firma Aleph Farms celý proces vzniku masa analyzuje a zjistí, jak se v kosmickém prostředí buňkám dařilo.
Aleph Farms je první firma, která ve vesmíru vypěstovala maso, a to hned dvakrát. Vyhráno však nemá. Na zásadní problém, který v případě Marsu muže připomínat neúrodu na Zemi, upozorňuje chemický inženýr David Humbird z Kalifornské univerzity v Berkeley.
„Zvířecí buňky rostou pomalu. Pokud se k nim dostanou bakterie, porostou mnohem rychleji než zvířecí buňky a přemohou je. Vědci pak tedy nebudou pěstovat maso, ale bakterie. Výsledek budou moci rovnou vyhodit,” řekl Humbrid.
Firma Aleph Farms však taková tvrzení odmítá. Ve vesmíru totiž podle ní nebude nutné produkovat tak velké množství masa jako na Zemi, což taková rizika sníží.
Kritičtí vědci navíc říkají, že pěstování masa z buněk v kosmu je zatím extrémně složité. Podle nich se skutečně vyplatí spíše klasické zásobování.
Umělé maso startup prozatím neprosadil ani na Zemi. Stále čeká na povolení prodávat jej do restaurací v Izraeli. Naráží na to, že je tento výzkum stále příliš mladý.