Přestat odebírat ruskou ropu by chtěla Evropská komise do konce letošního roku. Ve středu to oznámila její šéfka Ursula von der Leyen. Zákaz dovozu ruské ropy by se stal součástí šestého kola sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Proti návrhu komise se však postavilo Maďarsko a Slovensko. Informoval o tom server CNN a Al Jazeera.
Jako součást šesté vlny sankcí na Rusko by chtěla Evropská komise zavést zákaz dovozu ruské ropy. Její šéfka Ursula von der Leyen ve středu oznámila, že by unijní státy přestaly rafinovanou ropu odebírat do konce letošního roku. Proti návrhu se však zatím postavilo Maďarsko a Slovensko. Oba státy uvedly, že potřebují na hledání alternativního dodavatele více času.
Maďarsko tak například navrhlo termín tří až pěti let. O prodlouženou přechodnou dobu si však řekla také Česká Republika a Bulharsko. Komise zatím oznámila, že by Maďarsku a Slovensku mohla udělit o rok více. Země jsou totiž na Rusku energeticky více závislé než někteří jiní členové Evropské unie. Informoval o tom server CNN Business.
„Buďme upřímní. Nebude to lehké. Musíme na tom ale zkrátka pracovat. Ujistíme se rovněž, že se od ruské ropy odpojíme spořádaným způsobem. Chceme zajistit maximální tlak na Rusko, zároveň ale minimalizovat dopady na naše ekonomiky,“ okomentovala rozhodnutí komise von der Leyen před Evropským parlamentem.
Výpadek poptávky po ropě může Rusko nahradit zájmem asijských států
Aby se mohl návrh Evropské komise stát zákonem, musí ho schválit všech 27 členů Evropské unie. Jejich zástupci se ale na kompromisu zatím nedohodli. Setkat se znovu mají dle serveru Al Jazeera ve čtvrtek. Ruskou surovou ropu pak navrhuje Evropská komise opustit do šesti měsíců od schválení jejího návrhu.
Minulý rok od Ruska odebírala Evropská unie asi 27 procent svých ropných zásob. Rusko je přitom druhým největším vývozcem surové ropy na světě. Objevují se proto obavy, zda jsou snahy Evropské unie uvalit na diktátorský režim sankce účinné. Výpadek způsobený státy Evropy totiž může Rusko nahradit poptávkou asijských států, jako je Čína nebo Indie.
Zvýšené ceny ropy rovněž Rusku v posledních měsících zaplňují díru v rozpočtu, kterou mohly dříve uvalené sankce Evropské unie způsobit. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu vzrostly ceny ropy o 40 procent. Ropa značky Brent se tak v současnosti obchoduje za 109 dolarů za barel. Už dříve se pak členské státy unie dohodly na bojkotu ruského uhlí.