Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) v sobotu ve svém prohlášení uvedla, že u pacienta v Anglii byl diagnostikován vzácný případ opičích neštovic. Pacient se léčí v londýnské nemocnici a podle expertů je riziko propuknutí epidemie velmi malé. Informuje o tom CNN, The Guardian a další servery.
Agentura uvedla, že opičí neštovice jsou vzácnou virovou infekcí, která se nešíří snadno mezi lidmi, a celkové riziko pro veřejnost označila za nepatrné. „Infekce se může šířit, pokud je někdo v úzkém kontaktu s nakaženou osobou. Riziko přenosu na běžnou populaci je však velmi nízké,“ uvedl ředitel oddělení klinických a nových infekcí Collin Brown. Většina nakažených lidí se podle CNN během několika týdnů uzdraví. Potenciálně se ale může jednat o smrtelnou nemoc.
„UKHSA a NHS mají dobře zavedené a důkladné postupy kontroly infekcí pro řešení případů importovaných infekčních onemocnění. Tyto postupy budou přísně dodržovány,“ dodal podle The Guardian Brown.
„Pacient je ošetřován na naší specializované izolační jednotce v nemocnici svatého Tomáše odborným klinickým personálem, který dodržuje přísné postupy prevence infekcí,“ uvedl Nicholas Price, specialista na infekční nemoci a ředitel sítě NHSE.
Podle UKHSA se pacient pravděpodobně nakazil v Nigérii, než nedávno odcestoval do Spojeného království. Léčí se v Londýně na odborném infekčním a izolačním oddělení v nemocnici Guy’s and St Thomas‘ NHS Foundation Trust.
Hlavní příznak je zduření uzlin
Mezi počáteční příznaky opičích neštovic patří horečka, bolesti hlavy, svalů, zad, zduření lymfatických uzlin, zimnice a vyčerpání.
UKHSA uvedla, že v rámci preventivních opatření bude kontaktovat osoby, které mohly být s pacientem v úzkém kontaktu. Chce jim poskytnout informace a zdravotní poradenství.
Opičí neštovice jsou příbuzné pravým neštovicím, které byly vymýceny v roce 1979, ale jsou méně přenosné a méně smrtelné. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hlavní rozdíl mezi příznaky neštovic a opičích neštovic spočívá v tom, že opičí neštovice způsobují zduření mízních uzlin, zatímco neštovice nikoliv.
Nemoc přenášejí hlavně hlodavci a opice
NHS uvedla, že infekce se může chytit od infikovaných divokých zvířat v některých částech západní a střední Afriky a předpokládá se, že ji šíří hlodavci. Nemoc mohou přenášet i opice, jak je z jejího názvu patrné. CDC loni vyšetřovalo jeden případ u cestovatele do Dallasu.
V roce 2003 se virem v USA nakazilo 47 lidí. Ohnisko zřejmě propuklo ze zásilky malých savců z Ghany prodávaných jako domácí zvířata. V roce 2018 došlo k menšímu ohnisku nákazy ve Velké Británii. Tehdy byly opičí neštovice diagnostikovány v UK pouze u několika osob. Všechny buď cestovaly do západní Afriky, nebo byly v úzkém kontaktu s někým, kdo tam cestoval.
Opočí neštovice poprvé objeveny v roce 1958, kdy se u opic chovaných v zajetí za účelem výzkumu objevila ohniska „nemoci podobné neštovicím“. První případ onemocnění u člověka byl zaznamenán v roce 1970 v Demokratické republice Kongo (DRK). Od té doby byla většina případů hlášena z Konga a Nigérie, ale objevilo se i několik případů ze vzdálenějších zemí.
V roce 2003 byly zaznamenány případy u lidí a domácích psů prériových v USA poté, co byli hlodavci dovezeni z Afriky.