Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v sobotu uvedl, že Turecko navrhlo provést námořní evakuaci zraněných bojovníků, kteří se ukrývají v ocelárně ve městě Mariupol na jihu Ukrajiny. Informuje o tom Reuters, US News a další servery.
Ibrahim Kalin v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že o tomto návrhu osobně jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě před dvěma týdny a že zůstává na stole, ačkoli Moskva s ním nesouhlasila. Turecko je členským státem NATO.
Podle plánu by lidé evakuovaní z rozsáhlé ocelárny Azovstal byli po souši převezeni do přístavu Berďansk. Ten stejně jako Mariupol leží u Azovského moře, a turecká loď by je převezla přes Černé moře do Istanbulu, uvedl.
„Pokud to půjde udělat tímto způsobem, rádi to uděláme. Jsme připraveni. Naše loď je připravena vyrazit a dopravit zraněné vojáky a další civilisty do Turecka,“ řekl Kalin, který je zároveň Erdoganovým hlavním poradcem pro zahraniční politiku.
Ukrajina a Rusko se k možnosti evakuace po moři bezprostředně nevyjádřily.
Po týdnech ruského obléhání a bombardování je Mariupol v ruských rukou, ale stovky ukrajinských bojovníků se drží pod těžkou palbou v ocelárnách.
Řada civilistů, kteří se v huti ukrývali, byla tento měsíc evakuována s pomocí Mezinárodního výboru Červeného kříže a OSN. Návrh Turecka zahrnoval evakuaci civilistů, kteří se tam stále nacházeli.
Probíhají složitá jednání
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že probíhají složitá jednání o evakuaci velkého počtu zraněných vojáků z ocelárny výměnou za propuštění ruských válečných zajatců.
Rusko, které původně tvrdilo, že by se bojovníci měli vzdát, se k rozhovorům veřejně příliš nevyjádřilo. Kalin řekl, že ruský postoj se „mění ze dne na den“. „Někdy je těžké získat pevnou odpověď nebo závazek z kterékoli strany,“ uvedl.
Turecko sousedí s Ruskem a Ukrajinou, s oběma má dobré vztahy a snaží se usnadnit mírové rozhovory. Vyjádřilo se proti ruské invazi a dodalo Kyjevu ozbrojené bezpilotní letouny, ačkoli se také staví proti západním sankcím vůči Moskvě.
Kalin uvedl, že námořní evakuace z Berďansku byla jedním z řady návrhů na dosažení příměří.
„Může k ní dojít, ano. Věřím, že k tomu může dojít,“ řekl. „Loď je stále v Istanbulu. Je připravena vyplout, ale čekáme na konečné povolení ruské a ukrajinské strany, aby mohla odplout do Berďansku a dopravit ty zraněné vojáky do Turecka,“ vyjádřil se.