Kvůli stoupajícím domácím cenám a nečekané vlně horka se Indie rozhodla dočasně zakázat vývoz pšenice. Indická vláda však oznámila, že může v budoucnosti zákaz odvolat. V reakci na protekcionistický krok Indie následně stouply mezinárodní ceny pšenice. Skupina G7 proto indickou politiku odsoudila a varovala ostatní státy před podobným chováním. Informoval o tom server BBC a CNN.
Indie nebude nadále vyvážet pšenici. Rozhodla tak poté, co zaznamenala rostoucí domácí ceny žádané obilniny. Letošní úrodu navíc zasáhly vlny horka, které nejspíše předpokládanou produkci poměrně omezí.
Světové ceny pšenice následně v reakci na pondělní rozhodnutí indické vlády vzrostly. Skupina nejrozvinutějších států světa G7 pak indickou politiku odsoudila. Informoval o tom server BBC.
„Pokud všichni začnou uvalovat restrikce na své exporty nebo uzavřou trhy, současnou krizi pouze zhorší,“ okomentoval situaci německý ministr zemědělství Cem Ozdemir. Indická vláda však uvedla, že je omezení vývozu pouze dočasné a může být kdykoli zrušeno.
Nadále pak Indie hodlá pšenici vyvážet do zemí, se kterými uzavřela ohledně exportů záruky. Pošle ji také do států považujících pšenici za součást své národní potravinové bezpečnosti.
Indie je sice druhým největším producentem pšenice na světě, nikdy však nebyla obrovským vývozcem. Většina úrody se tak prodala na domácím trhu. Situace se však změnila koncem února po začátku války na Ukrajině.
Jelikož byl vývoz pšenice z Ukrajiny omezen, začali se obchodníci spoléhat na zalepení „děr“ v dodávkách právě pšenicí z Indie. Proto také současný krok indické vlády vyvolal na mezinárodním trhu znepokojení.
Za zdražující se pšenici mohou také rostoucí ceny pracovní síly a paliva
Před zavedením zákazu tak letos Indie do světa hodlala vyvézt rekordních 10 milionů tun pšenice. „Nechceme, aby se obchod s pšenicí vyvíjel bez regulací nebo vedl k hromadění zásob různými státy,“ odůvodnil pak rozhodnutí indické vlády dle serveru CNN Business indický sekretář obchodu B.V.R. Subrahmanyam.
Kvůli válce na Ukrajině a trvající inflaci letos na světových trzích cena pšenice vzrostla o 60 procent. Zvýšila tak zároveň ceny potravin, jako je chleba nebo těstoviny. Na vině vysokých cen pšenice v Indii je také zvýšená cena paliva, pracovní síly, balení nebo dopravy.
Rostoucí ceny potravin a energie tak vytlačily průměrnou roční maloobchodní inflaci v Indii na nejvyšší hodnotu za posledních osm let. Uvedl to server Al Jazeera.